5 tipů pro bezpečnou jízdu ve tmě

Podzimní a zimní měsíce kladou na řidiče často nemalé nároky nejen z hlediska rozmarů počasí, ale také vzhledem k tomu, že mnohem častěji jezdíme za tmy, neboť ráno se později rozednívá a večer naopak dříve stmívá.

Existuje nemalé množství lidí, které přiznává, že z řízení za tmy má poněkud obavy a je pro ně nepříjemnější a náročnější než řízení za denního světla. Důvodů je mnoho, od příliš oslňujících světel protijedoucích aut přes vyšší pravděpodobnost srážky se zvěří až po horší odhad vzdálenosti. Čemu byste během řízení za tmy měli věnovat pozornost a které maličkosti vám řízení alespoň částečně usnadní?

Udržujte čelní sklo a světla čistá 

Čelní sklo byste vzhledem k bezpečnosti měli udržovat v čistotě stále, nicméně pokud řídíte ve tmě, platí to ještě více. Zároveň se nemyslí pouze vnější strana skla, ale i ta vnitřní, právě při řízení ve tmě mohou světla protijedoucích aut dát vyniknout šmouhám a nečistotám na vnitřní straně skla. Mějte s sebou ve voze vždy čistý hadřík nebo noviny, kterými můžete sklo přeleštit. Ztížit jízdu ve tmě mohou kromě znečištěného čelního skla též špinavé světlomety, které následně poskytují snížené osvětlení.

Nebojte se používat dálková světla a vozte s sebou náhradní žárovky

Pokud jedete mimo město po silnici, nebojte se používat dálková světla, poskytnou vám lepší viditelnost na silnici před vámi a na případné setkání se zvířaty. Samozřejmě byste je ale neměli mít zapnutá, když jedete za jiným vozem nebo když se k vám z protější strany blíží auto. Žárovka v osvětlení praskne většinou v nejméně vhodnou dobu, vyplatí se proto s sebou vozit sadu náhradních žárovek.

Ztlumte světla přístrojové desky

Cílem je minimalizovat odrazy na čelním skle. Vaše oči se tak budou soustředit výhradně na silnici, a ne na světla přístrojové desky, která vás mohou rozptylovat. Jasná LED světla přístrojové desky totiž mohou vaše oči mást a vytvářet odrazy, které mohou být v krajních případech i příčinou nehody. Obrazovky mají často speciální noční mód, který vašim očím odlehčí.

Dodržujte odstup a snižte rychlost

Ať už jedete po dálnici, ve městě či mimo město, udržování dostatečného odstupu od před vámi jedoucího vozidla a snížená rychlost jsou při jízdě za tmy velmi důležité. Naše reflexy jsou totiž při nedostatku světla pomalejší. Vzdálenost, kterou si udržujete od ostatních aut, by měla být při jízdě za tmy taková, abyste mohli napočítat do tří. Pokud dojedete k autu před vámi dříve, než dopočítáte do tří, pak možná musíte ještě trochu snížit rychlost.

Jak se vyhnout oslnění od ostatních aut?

Jedním z největších rizik, které s sebou řízení ve tmě přináší, je oslnění od protijedoucích aut. Dnešní světlomety mají velmi jasné světlo, které pokud mají navíc řidiči špatně nastavená světla, skutečně nepříjemně oslňuje. Obecně se doporučuje, když vás míjí protijedoucí vozidlo, nedívat se přímo na něj, ale spíše na krajnici na vaší straně. Oslňovat vás ale mohou i řidičů jedoucí za vámi, zejména pokud nedodržují doporučený odstup. Pomoci vám může mírné sklopení zrcátek.

Autor: Martina Šťastná

Zdroj: brightside.me, carsmag.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.