5 věcí, které v zimě nesmí chybět v autě žádného motoristy

Astronomická zima sice ještě nenastala, ale nízké teploty dávají tušit, že nejchladnější období roku už je opravdu za dveřmi. Zimní přípravu vozu včetně výměny pneumatik už má každý spořádaný motorista dávno za sebou, žádný šofér by ale neměl zapomenout ani na doporučenou výbavu, která v zimě může nejen pomoci od zbytečných problémů, ale někdy doslova zachránit život.

Pokud tedy v zimě jezdíte na hory nebo cestujete do zahraničí, určitě byste neměli riskovat cestu bez doporučené výbavy, kterou připravili experti ze společnosti DF Partner:

1. Zimní směs do ostřikovačů – perfektní výhled z auta je naprosto zásadní pro bezpečnou jízdu. Nezapomeňte tedy do ostřikovačů doplnit zimní směs, letní kapalina totiž může v tryskách u předního skla zmrznout a vy si neočistíte výhled od špíny a soli z vozovky. Před cestou do zahraničí se také vyplatí přibalit s sebou jeden kanystr navíc, ne vždy bude poblíž čerpací stanice, a zejména na dálnicích je cena směsí do ostřikovačů mnohem vyšší než u nás.

2. Škrabka na led / smetáček – zapomeňte na škrábání ledu kreditní kartou nebo cédéčkem. V zimě je naprosto nezbytné mít po ruce kvalitní škrabku, která spolehlivě odstraní sníh a led z auta tak, aby bylo bezpečné vyrazit na silnice. A to opravdu neznamená oškrábat pouze přední sklo na straně řidiče nebo dokonce jen průzor nad volantem a do provozu vyrazit takzvaně “na tankistu”.

 

3. Sněhové řetězy – v alpských zemích jsou povinné, a to i pro vozy s pohonem 4×4. Jejich nasazování se vyplatí vyzkoušet nanečisto ještě před prvním použitím, klidně v rukavicích. Zkoušet to poprvé naostro ve vánici a za tmy není zrovna příjemné.

4. Tažné lano – zabere málo místa, je lehké a v případě nouze je nenahraditelné. Možná si řeknete, že vaše pojišťovna v rámci asistenčních služeb poskytuje také odtah, určitě ale nechcete dlouhé hodiny čekat v zapadlém autě v nedostupném horském průsmyku.

5. Startovací kabely – zimní studené starty opravdu prověří funkčnost akumulátoru ve vozidle. Po mrazivé noci se může stát, že nenastartujete, a v tu chvíli startovací kabely jsou k nezaplacení.

Autor: autoweb

Zdroj: autoweb.cz, sheron

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.