Pokud jste někdy výrazně překročili rychlost, jeli bez pásů či se chovali na silnici jinak nevhodně a byli jste přistiženi policisty, pravděpodobně vám byl udělen i nějaký ten bod. Jakmile jich dostanete 12, můžete se svým řidičským oprávněním na nějakou chvíli rozloučit. Abyste tomu předešli, musíte řídit opatrně a ideálně si i pravidelně kontrolovat stav svého konta.
Nově fungující portál občana
Spousta lidí ještě s tímto systémem neumí pracovat, nicméně na internetu si dokážete sami zjistit, kolik už vám bylo uděleno bodů. Co se týče obslužnosti portálu občana, není divu, že si s ním ještě řada lidí neví rady. Přihlášení do něj je totiž dosti složité a potřebujete k němu více věcí. Budete si tak muset domů přikoupit čtečku čipů nebo si ji od někoho půjčit.
Návod na vytvoření eidentity a přihlášení se do portálu občana je uveden na jejich webu, sami to však nejspíše jen tak nezvládnete. Spousta lidí navíc ještě dnes stále nemá nejnovější občanský průkaz s čipem, který je pro vytvoření eidentity esenciální. Mnohem jednodušší to pak mají podnikatelé a lidé, jimž je doručováno do datové schránky, ta totiž eidentitu může nahradit.
Starý dobrý Czech Point
Po celé České republice je zřízena celá řada kontaktních míst Czech Pointu, kde o sobě můžete zjistit celou řadu věcí. Možná jste si na některé z nich šli vyžádat výpis z rejstříku trestů, když jste žádali o nové zaměstnání. Mimo to vám na nich však vydají i aktuální stav bodového konta, které je vedeno na vaše jméno. Stačí si tak najít kontaktní místo Czech Pointu a zažádat o informace.
Nejčastěji je naleznete na radnicích, pověřených úřadech nebo na vybraných pobočkách České pošty. Spolu s žádostí je potřeba uhradit poplatek ve výši 69 Kč, ten se s každou další stránkou snižuje na 40 Kč. Je proto dobré požádat rovnou o větší poskytnutí většího množství informací. Doporučuje se kontrolovat stav po každé další uložené pokutě, kdy body znovu narostou.
Autor: Jaroslav Novčák