Abyste se vyhnuli vybodování, měli byste pravidelně kontrolovat stav konta třeba na poště. Můžete ovšem i online z domova

Datovou schránkou nebo poštou dostanete vyrozumění o tom, že jste dosáhli 12bodů, před tím si to však můžete hlídat sami hned na několika místech.

Pokud jste někdy výrazně překročili rychlost, jeli bez pásů či se chovali na silnici jinak nevhodně a byli jste přistiženi policisty, pravděpodobně vám byl udělen i nějaký ten bod. Jakmile jich dostanete 12, můžete se svým řidičským oprávněním na nějakou chvíli rozloučit. Abyste tomu předešli, musíte řídit opatrně a ideálně si i pravidelně kontrolovat stav svého konta.

Nově fungující portál občana

Spousta lidí ještě s tímto systémem neumí pracovat, nicméně na internetu si dokážete sami zjistit, kolik už vám bylo uděleno bodů. Co se týče obslužnosti portálu občana, není divu, že si s ním ještě řada lidí neví rady. Přihlášení do něj je totiž dosti složité a potřebujete k němu více věcí. Budete si tak muset domů přikoupit čtečku čipů nebo si ji od někoho půjčit.

i

Návod na vytvoření eidentity a přihlášení se do portálu občana je uveden na jejich webu, sami to však nejspíše jen tak nezvládnete. Spousta lidí navíc ještě dnes stále nemá nejnovější občanský průkaz s čipem, který je pro vytvoření eidentity esenciální. Mnohem jednodušší to pak mají podnikatelé a lidé, jimž je doručováno do datové schránky, ta totiž eidentitu může nahradit.

 

Starý dobrý Czech Point

Po celé České republice je zřízena celá řada kontaktních míst Czech Pointu, kde o sobě můžete zjistit celou řadu věcí. Možná jste si na některé z nich šli vyžádat výpis z rejstříku trestů, když jste žádali o nové zaměstnání. Mimo to vám na nich však vydají i aktuální stav bodového konta, které je vedeno na vaše jméno. Stačí si tak najít kontaktní místo Czech Pointu a zažádat o informace.

Nejčastěji je naleznete na radnicích, pověřených úřadech nebo na vybraných pobočkách České pošty. Spolu s žádostí je potřeba uhradit poplatek ve výši 69 Kč, ten se s každou další stránkou snižuje na 40 Kč. Je proto dobré požádat rovnou o větší poskytnutí většího množství informací. Doporučuje se kontrolovat stav po každé další uložené pokutě, kdy body znovu narostou.

 

Autor: Jaroslav Novčák

Zdroj: Ministerstvo dopravy, autozive.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.