Autem do Chorvatska: Co ušetříte na palivu, dáte za mýtné! Na dva dny můžete přijít o pas

Chystáte se na dovolenou do Chorvatska? Zjistěte aktuální ceny pohonných hmot, dálničních poplatků a důležitá pravidla silničního provozu.

Již v pátek dostanou školáci vysvědčení, řada rodin z Česka už večer vyrazí směr Chorvatsko. Kolik stojí pohonné hmoty, dálniční poplatky, a na jaké specifické zákony si dát pozor?

Benzin levnější, nafta dražší

Průměrně dnes za standardní benzin Natural 95 v Chorvatsku zaplatíte 1,44 eura za litr (34,08 Kč), je tedy nepatrně levnější než v ČR. Benzin bývá v Chorvatsku označovaný jako Eurosuper 95.

Úplně stejně jako benzin dnes v Chorvatsku průměrně stojí nafta. Za jeden litr zaplatíte 1,44 eura (34,08 Kč). Ve srovnání s českými cenami je nafta v Chorvatsku trochu dražší. Na stojanech je klasický nápis Diesel, případně Dizel.

Průměrná cena LPG činí 0,88 eura za litr (20,84 Kč). Vychází tedy o 2 koruny dráž než u nás v České republice. Ještě dražší je potom LPG v Rakousku i ve Slovinsku.

Všechny aktuální ceny najdete v následující infografice:

 

 

Dálniční poplatky Chorvatsko 2023

V Chorvatsku jsou dálnice zpoplatněné, avšak bez dálničních známek. Mýto se platí u mýtných bran pro všechny typy vozidel. Můžete platit hotově, kartou i pomocí ETC jednotky. Ceny mýtného lze zjistit na webu www.hac.hrPrůměrné mýtné pro osobní vozidla do výšky 1,9 metru je 6 EUR/100 km. Ceny se liší dle kategorie vozidla a v letní sezoně jsou o 10 % vyšší. 

Orientační ceny mýtného pro vozidla do výšky 1,9 metru
Gorićan - Šibenik 434 km 25,9 EUR
Trakošćan - Zagvozd (Makarska) 492 km 27,8 EUR
Bregana - Zagvozd (Makarska) 446 km 27 EUR
Bregana - Zadar 283 km 16,5 EUR
  • Aktuální ceny dálničních známek (mýtného) v Rakousku, Slovinsku, Slovensku a Maďarsku najdete tady.

Pravidla a zákony v Chorvatsku

  • Povolená hladina alkoholu v krvi u řidičů vozidel sk. B je 0,5 promile. Platí pro řidiče starší 24 let. U profesionálních řidičů je tolerance nulová.
  • Mezinárodní řidičský průkaz není povinný, ale je doporučený
  • Při cestování zapůjčeným vozidlem je nutný notářsky ověřený souhlas majitele
  • Omezení rychlosti: v obci 50 km/h, mimo obec 90 km/h, na dálnici 130 km/h, na silnicích pro motorová vozidla 110 km/h
  • Svícení ve dne je pro auta povinné pouze v zimním období
  • Pro motocykly a mopedy je denní svícení povinné po celý rok
  • Reflexní vesta je povinná pouze pro řidiče

Pokuty v Chorvatsku

V Chorvatsku má policie pravomoc zadržet cizincův pas až na 48 hodin, do vyřešení pokuty či soudního rozhodnutí. Při porušení silničních pravidel může být řidiči zadržen řidičský průkaz s udáním doby, kdy nesmí v zemi řídit.

S hladinou alkoholu nad 0,5 promile je řidičský průkaz zadržen vždy, a při pokračování v jízdě hrozí zabavení vozidla. Existuje zde bodový systém, který nesouvisí s českým, ale plný počet bodů znamená zákaz řízení v Chorvatsku.

 

Autor: redakce auto.cz, Jakub Švec

Zdroj: auto.cz

 

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.