Auto na odpočinku: nahlaste je do konce roku, jinak úředně zanikne

Už jen dva měsíce zbývají řidičům k nahlášení aut, která jsou dočasně vyřazena z provozu. Pokud majitelé nenahlásí včas umístění a účel využití svých aut s registračními značkami v depozitu, čeká je pokuta. Některá auta mohou úředně zaniknout a nepůjde je znovu přihlásit.

Auta, která jsou dočasně vyřazena z provozu, musí jejich majitelé do konce roku 2015 znovu nahlásit na úřadu příslušné obce s rozšířenou působností a upřesnit, kde auto stojí a jaký je účel jeho využití. Pokud nestihnou úřady oběhnout včas, hrozí jim pokuta až 50 tisíc korun.


Zbystřit by měli především ti, kteří dali svá auta do depozitu do konce června 2013. Pokud se k autu nepřihlásí, administrativně zanikne a znovu už ho do registru nedostanou. V takové situaci může být podle Ministerstva dopravy až 250 tisíc aut. Spousta z nich zřejmě už dávno neexistuje, protože se jich majitelé nelegálně zbavili.

Nově už se majitelé aut tolik nenaběhají

Změna, která s novelou zákona přichází, je pro majitele „aut na odpočinku“ pohodlnější. Nově mohou do depozitu své auto uložit na neomezeně dlouhou dobu. Do letošního roku bylo možné auto vyřadit z provozu jen na rok. Poté museli majitelé znovu na úřadě prodloužit dobu odstavení, ale jen na půl roku. Pak museli celý proces absolvovat od začátku znovu.

„Díky novému zákonu majitele tato povinnost čeká pouze po prvních dvanácti měsících, tedy jednou za celou dobu umístění auta v depozitu,“ upřesnil mluvčí Ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Informace o přesné adrese, kde se auto nachází, a o účelu využití auta, například při renovaci nebo dlouhodobých opravách, úřad potřebuje, aby mohl auta na odpočinku zpětně kontrolovat. Resort dopravy tak chce předejít neekologické likvidaci starých aut a vraků.

„Jedná se o další fázi čištění registru vozidel, která vyplývá z již platného zákona. Podobně jako u takzvaných polopřevodů bylo i dočasné vyřazení vozidla v minulosti často prostředkem, jak se vyhnout ekologické likvidaci a zbavit se vozidla. Papírově auto zůstalo v registru jako dočasně vyřazené, ale nikdo už neměl přehled, co se s ním skutečně stalo,“ vysvětlil ministr dopravy Dan Ťok.

Auto „oživíte“ pomocí zelené karty

Auto, které je odstaveno a dočasně vyřazeno z provozu, může jeho majitel znovu zprovoznit na vlastní žádost. Potřebuje k tomu zelenou kartu a platné osvědčení o technické prohlídce vozu. Majitel však musí nahlásit i to, že vůz už neexistuje. Na registračním místě je pak nutné doložit zánik auta, poté je z registru trvale vyřadí.

zdroj: auto.idnes.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.