Autolékárnička: Víte, co všechno musí obsahovat? A co musíte kontrolovat?

Lékárnička je součástí povinné výbavy automobilu. Řada řidičů ji moc neřeší, je ale spousta důvodů, pro které by se na ni nemělo zapomínat.

Minulý týden jsme v krátkosti připomněli, jak provést první pomoc v případě, že dorazíme k autonehodě jako první, přičemž jednou z nedílných součástí celého „postupu“ byla autolékárnička. Bývá součástí standardní výbavy automobilu, jednotliví prodejci na ni nezapomínají, je ale nutné si uvědomit, že pouhým tvrzením „mám lékárničku, jsem to v pohodě,“ to nekončí.

 Autolékárnička mívá životnost asi čtyři roky, je ale nutné si dát pozor na to, zda ji v autě vozíte v originálním stavu, nebo již rozbalenou po použití jednoho z obsažených prvků. Jak v přiloženém videu říká Žofie Levínská z Českého červeného kříže Mladá Boleslav, před otevřením se řídíme datem uvedeným na obalu, po otevření však musíme kontrolovat i data spotřeby jednotlivých prvků. V případě, že jeden či více z nich použijete, je nutné je doplnit.

 Důvody jsou v zásadě dva: když vám při první pomoci zraněným bude chybět tlakový obvaz, zraněný může vykrvácet. Bez gumových rukavic při zásahu nechráníte sami sebe a porušujete tak jednu z hlavních zásad první pomoci zraněným. A tak by se dalo pokračovat. Další rizika hrozí při policejních kontrolách – policisté na lékárničky nezapomínají a v případě neúplné nebo prošlé sady můžete dostat pokutu až 2000 korun. Je samozřejmě také nutné, aby lékárnička odpovídala aktuálně platné vyhlášce ministerstva dopravy (č. 341/2014 Sb.).

 Umístění lékárničky v automobilu žádná vyhláška nenařizuje, obecně se rozšiřuje pouze doporučení. Lékárničku byste měli mít na místě, kde bude snadno dosažitelná, například v přihrádce před spolujezdcem, ve dveřích nebo pod předním sedadlem v případě, že zde pro ni má váš vůz vyhrazený prostor. Některé automobily ji mívají uloženou i v zadní loketní opěrce, což také není špatné řešení. Jde o to, abyste ji v autě nemuseli zbytečně hledat a neutíkaly vám cenné minuty před poskytnutím první pomoci. Prostor pod podlážkou kufru rozhodně není nejlepší místo…

 

Obsah autolékárničky Osobní auto [ks] Auto pro hromadnou přepravu
méně než 80 osob [ks]
Auto pro hromadnou dopravu
více než 80 osob [ks]
Obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800g/m2) 3 5 10
Obvaz hotový s 2 polštářky (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800g/m2) 3 5 10
Šátek trojcípý z netkaného textilu (délka stran nejméně 960 x 1360 x 960 mm) 2 3 6
Náplast hladká cívka (velikost 2,5 cm x 5 m, minimální lepivost 7 N/25 mm) 1 2 4
Náplast s polštářkem (velikost 8 cm x 4 cm, minimální lepivost 2,5 N/cm) 6 12 18
Obinadlo škrtící pryžové (60 x 1250 mm) 1 3 5
Rouška plastová (20 x 20 cm, tloušťka 0,05 mm) 1 2 4
Rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu 1 2 4
Nůžky zahnuté (se sklonem ) v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty - délka nejméně 14 cm 1 1 1
Isotermická fólie o rozměrech nejméně 200 x 140 cm 1 1 1
Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Zdroj: auto.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.