Benzín je dražší, ale kvalita se zhoršila. Přehled pump, které dostaly pokuty

V první polovině letošního roku vyletěly ceny benzínu a nafty výrazně nahoru - v porovnání s loňskem až o pět korun za litr. Přitom se však zhoršila kvalita pohonných hmot, upozorňuje Česká obchodní inspekce.

O pět procent dražší a taky o pět procent horší. Tak se dá stručně zhodnotit situace na českých čerpacích stanicích při porovnání s loňskem.

Benzín a nafta byly v některých týdnech prvního pololetí 2021 až o pět korun dražší než vloni. V průměru během prvních šesti měsíců ceny benzínu stouply o 5 %, což Česko řadí na 35. místo v Evropě.

Kvalita pohonných hmot je přitom podle obchodní inspekce horší. "Česká obchodní inspekce pravidelně sleduje a vyhodnocuje kvalitu pohonných hmot. Ta se v 1. pololetí roku 2021 oproti stejnému období roku 2020 mírně zhoršila, konkrétně z 0,7 % na 1,2 %," informoval v pátek mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

 

 

Celkově nevyhovělo 16 vzorků, vloni to bylo jen šest.

 

Pohonné hmoty
 

U vzorků nafty inspektoři přesto v průměru zaznamenali nepatrné zlepšení jakosti (z 1,1 % na 1,0 %), ale u benzínu už evidují zhoršení (z 0,0 % na 0,2 %).

Nejvýraznější nárůst nekvalitních vzorků ale evidují u LPG (z 0,0 % na 4,5 %) a levnějšího biopaliva Ethanol E85 (z 33,3 % na 50,0 %).

U LPG se jednalo celkem o sedm závadných vzorků - čtyři z nich byly zjištěny při opakovaných kontrolních odběrech.

ČOI v sedmi případech uložila zákaz prodeje pohonných hmot, které nesplňovaly požadavky na jakost a složení. Dohromady "zabavila" přes 33 tisíc litrů v celkové hodnotě téměř 800 tisíc korun.

Největší pravomocnou pokutu zatím letos dostala čerpací stanice OMV v Plzni na Domažlické - za loňský prodej benzínu, který nevyhověl hned v několika ukazatelích, jí ČOI vyměřila  pokutu 1,5 milionu korun.

"Plánovaná kontrolní činnost ČOI v této oblasti byla v 1. pololetí 2021 ovlivněna pandemií způsobenou šířením nákazy onemocněním COVID-19. Proto i počty vzorků pohonných hmot nebyly odebírány v takovém množství jako v obvyklé situaci," podotýká Fröhlich.

Během prvního pololetí inspektoři kontrolovali i obsah biosložek - konkrétně metylesterů mastných kyselin u 663 vzorků motorové nafty. Laboratorními rozbory bylo zjištěno překročení přípustné horní hranice obsahu biosložky u dvou vzorků. Obsah ethanolu v automobilových benzinech byl zkontrolován u 532 vzorků a nebylo zjištěno překročení stanovené hodnoty.

A kde inspektoři rozdávali pokuty? Tady je přehled posledních pokut, které od letošního ledna nabyly právní moci, ale týkají se vzorků odebraných ještě v loňském roce:

 

Pavel Červenka - Horní Lapač - výrazně nižší bod vzplanutí nafty - pokuta 10.000 Kč

 

TOP TANK - Nová Ves v Horách - nevyhovující limitní hodnoty benzínu - pokuta 70.000 Kč

 

ORLEN Unipetrol - České Budějovice - nevyhovující limitní hodnoty nafty - pokuta 80.000 Kč

 

Zaris - Chvalovice - výrazně nižší bod vzplanutí nafty - pokuta 150.000 Kč

 

 

ICOM Transport - Třebíč - nevyhovující limitní hodnoty Ethanolu E85 - pokuta 80.000 Kč

 

DIOS - Písková Lhota - nevyhovující limitní hodnoty benzínu - pokuta 70.000 Kč

 

CARGAS OIL - Moravská Chrastová - výrazně nižší bod vzplanutí nafty - pokuta 140.000 Kč

 

Ludvík Zucha - stanice LPG, dálnice D5 u Rokycan - nadlimitní množství síry v LPG - pokuta 300.000 Kč

 

TOP TANK - F1, Rozvadov - nevyhovující limitní hodnoty benzínu - pokuta 100.000 Kč

 

 

MAVE Jičín - podrobnosti neuvedeny

 

OMV - Domažlická, Plzeň - nevyhovující limitní hodnoty benzínu - pokuta 1.500.000 Kč

 

Autor: redakce tn.cz

Zdroj: tn.cz

 

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.