BESIP: jak nepřekážet autům s právem přednosti v jízdě

V provozu se pohybují i automobily s právem přednosti v jízdě. Řidiči ostatních vozidel jim nesmí překážet. BESIP přináší několik základních rad, jak se chovat, když vám za zády houká sanitní, hasičský nebo policejní automobil.

 

Předně platí, že řidiči ostatních vozidel musí umožnit plynulý průjezd a nepřekážet automobilům s právem přednosti v jízdě. Jde o automobily vybavené modrým majákem. Jde tedy zejména o vozidla záchranářů, hasičů a policistů (státních či obecních) a rovněž pracovníků vězeňské služby, vojenské policie a podobně, ale klidně i spěchajících vrcholných politiků.

Nepřekážet ale neznamená jen zastavit, řidič musí zastavit na přehledném místě, tedy ne před horizontem nebo před zatáčkou (případně těsně za ní nebo dokonce v ní). Důležité je ukázat směrovkou, aby řidič věděl, že o něm víte a na kterou stranu mu uhýbáte (obvykle vpravo).

Když bliká maják na stojícím vozidle záchranného systému, musí kolem projíždějící řidiči zpomalit, případně i zastavit. Chodci na přechodu samozřejmě před autem s blikajícím modrým majákem přednost nemají.

Pokud jsou na silnici dva jízdní pruhy (dálnice, rychlostní komunikace, městské okruhy), platí, že řidič vozidla v pravém jízdním pruhu zastaví u pravé krajnice a řidič vozidla v levém pruhu u levé krajnice. V případě tří pruhů zastaví řidiči v levém a prostředním pruhu co nejvíce vlevo a řidiči z pravého pruhu vpravo. Cílem je vytvořit mezi sebou jeden průjezdný pruh široký nejméně tři metry.

I řidiči vozidel s právem přednostní jízdy mají své povinnosti. Jejich cílem není agresivní bezohledná jízda, a třebaže houkající auta jezdí a musí jezdit rychle, nesmí ohrozit ostatní účastníky silničního provozu.

Zdroj: novinky.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.