Bez bezpečnostních pásů nelze jezdit, nicméně výjimky tady jsou. Kdo se v autě nemusí poutat?

Všichni se v autě musíme poutat, to je jasné. Tedy, je to jasné? A opravdu všichni - anebo víte, kdo a kdy se bezpečnostním pásem poutat nemusí?

Poutání a nepoutání se bezpečnostními pásy je stále atraktivní téma a v jednom z posledních článků padla v diskusi otázka, jak je to s nepoutáním se dětí v autech, která nejsou vybavena pásy, případně možností instalace dětské sedačky. JUDr. Beran tedy navazuje na zmíněnou problematiku a řeší všechny varianty nemožnosti nebo nenutnosti se poutat.

1) Řidič
Řidič motorového vozidla se nemusí poutat v případě, kdy:
- auto není (nebylo) pásy vůbec vybaveno z výroby (typicky veterán vyrobený v době, kdy neexistovala povinnost vybavit vozidlo bezpečnostními pásy)
- tomu brání zdravotní důvody
- se jedná o řidiče vozidla bezpečnostních sborů, ozbrojených sil a vojenského zpravodajství při plnění služebních povinností, řidiče vozidla obecní policie při plnění úkolů obecní policie, řidiče vozidla jednotky požární ochrany a záchranného vozidla Horské služby při řešení mimořádných událostí a řidiče vozidla poskytovatele zdravotnické záchranné služby v případech, kdy použití bezpečnostního pásu brání v rychlém opuštění vozidla za účelem výkonu dalších povinností.


2) Spolujezdec
Spolujezdec se nemusí poutat v následujících případech:
- auto není (nebylo) pásy vůbec vybaveno z výroby (typicky veterán vyrobený v době, kdy neexistovala povinnost vybavit vozidlo bezpečnostními pásy)
- tomu brání zdravotní důvody

3) Dítě
Dítě není nutné vůbec poutat, ani umístit do dětské sedačky v následujících případech:
- auto není pásy nebo dětskou sedačkou vybaveno; to neplatí ale pro přepravu dětí mladších tří let a přepravu dětí menších než 150 cm na sedadle spolujezdce; pokud auto nemá pásy nebo do něj nelze umístit a připoutat dětskou sedačku, tak dítě mladší tří let na kterémkoliv sedadle nebo dítě menší než 150 cm na sedadle spolujezdce nelze přepravovat NIKDY!

- pokud tomu brání zdravotní důvody a vozidlo je vybaveno pásy nebo dětskou sedačkou
- ve vozidle bezpečnostních sborů při plnění služebních povinností, ve vozidle obecní policie při plnění jejích povinností, ve vozidle jednotky požární ochrany při řešení mimořádných událostí a ve vozidle poskytovatele zdravotnické záchranné služby a Horské služby při řešení mimořádných událostí nebo při poskytování zdravotních služeb přepravovanému dítěti.

Autor: JUDr. Tomáš Beran

Zdroj: autoweb.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.