Byl dokázán nebezpečný vliv noční práce na zdraví

Vědci z univerzity v Montrealu (Kanada) zjistili, že ženy, které pracují v noci, mají zvýšené riziko rakoviny prsu. To bylo uvedeno v tiskové zprávě na MedicalXpress.

Studie zahrnovala více než 13 000 žen z Austrálie, Kanady, Francie, Německa a Španělska. Průměrný věk žen byl 55 — 59 let. U 6,1 tisíc dobrovolnic byla diagnostikována rakovina prsu. Mezi všemi účastnicemi studie byl také proveden průzkum pro určení rizikových faktorů pro vznik zhoubných nádorů.

Ukázalo se, že pravděpodobnost vzniku rakoviny pozitivní na estrogenní receptor (ER-pozitivní) a rakoviny mléčné žlázyHER2-pozitivní se zvyšuje s počtem nočních hodin strávených v práci. U žen, které pracují tři hodiny po půlnoci, se tedy riziko zvyšuje o 12 %. Desetihodinová noční směna více než třikrát týdně zvyšuje riziko o 80 %.

Současně se indikátor vrátí k normálu až dva roky po opuštění noční směny. Vědci vysvětlují toto spojení porušením cirkadiánních rytmů a překážením sekrece hormonu melatoninu, který má protinádorový účinek.

 

Zdroj: cz.sputniknews.com

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.