Čeká nás nejtěžší rok rekonstrukce D1. Prostě to doděláme!

Do slibovaného konce rekonstrukce D1 v roce 2021 zbývají dvě stavební sezony. Finiš prací si vyžádá na nervech českých řidičů mezi Brnem a Prahou dosud nevídanou zátěž. Letos to bude nejhorší za celou modernizaci.

Jestliže jsme loni mezi Mirošovicemi a Kývalkou na D1 skřípali zuby na celkem šesti staveništích, letos to bude ještě o stupínek blíže peklu – úseků oprav je naplánováno dokonce sedm. K loňskému půltuctu totiž přibude poslední střípek vysoutěžený v samém závěru loňského roku – od Devíti křížů do Ostrovačic. Jen slabou útěchou je, že horší to snad být už nemůže – více etap k rekonstrukci totiž není. Čeká nás tak sedm desítek kilometrů omezenou rychlostí v betonových korytech, odkud není kam uhnout a kde při sebemenší řidičské chybě nebo poruše okamžitě vznikají mnohakilometrové kolony.

Svaté datum

Jestliže ještě před pár lety bylo posouvání termínu dokončení modernizace D1 činěno jaksi mimoděk a v tichosti, minimálně dva roky už se skálopevně a halasně drží jako konečné datum listopad, či prosinec 2021. „Je to skutečně fi nální termín ukončení rekonstrukce D1,“ nechal se třeba loni na jaře slyšet exministr dopravy Dan Ťok. Jeho nástupce v křesle Vladimír Kremlík drží lajnu a zajedno jsou i odborníci na dopravní stavby. „Chci věřit, že se to stihne,“ říká Petr Svoboda ze Sdružení pro výstavbu dálnic. „Modernizace dálnice D1 se už konečně musí dořešit – není čas na prodlevy. Stavebních kapacit na místě je třeba maximálně využít,“ pokyvuje i Miloslava Pošvářová, soudní znalkyně v oboru dopravních staveb a někdejší šéfka kontroly kvality na ŘSD.

Nejtěžší na konec

Časový tlak a zbožštění termínu 2021 v podání vládních politiků má ale i stinné stránky. Nejjednodušší a nejkratší úseky rekonstrukcí – je jich na 90 kilometrech celkem třináct – se za celkových devět miliard dělaly pět a půl roku od jara 2013 do podzimu 2018. ŘSD zařadilo rekonstrukci nejdelších nebo technicky nejsložitějších částí D1 až na samý konec pořadníku. Jde o sedm staveb započatých postupně od roku 2018 v celkové délce 71 kilometrů a s rozpočtem 10,5 miliardy, každá z nich tak spolkne více než miliardu. Čtyři z nich mají deset a více kilometrů, spojením dvou stavenišť u Humpolce vznikl dokonce zúžený koridor v délce 22,5 kilometru. A když se jedná o kratší úseky, je tam minimálně jeden most. U Velkého Meziříčí je to most Vysočina, mezi Mirošovicemi a Hvězdonicemi přemostění Sázavy a most přes potok Mnichovka. O nově budovaných ekoduktech pro zvířata a nadjezdech nad dálnicí ani nemluvě. „Letošní sezona bude na D1 složitější hlavně kvůli počtu stavenišť, na kterých se bude současně pracovat,“ poukazuje Iveta Štočková, mluvčí Eurovie, jež rekonstruuje celkem čtyři dálniční úseky. „Nejobtížnější jsou práce s velkým množstvím techniky na omezeném prostoru v krátkém časovém úseku,“ říká Petra Havrlantová ze Skansky.

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.