Červenec a srpen jsou hrozbou nejen pro zdraví dětí

Úrazy dětí (někdy i velmi vážné), které mají na svědomí přecenění schopností a podcenění rizika, ale také nedostatečný dohled dospělých. To zdravotničtí záchranáři podle zkušeností z minulých let označují za jeden z velkých prázdninových problémů. A podle Petry Effenbergerové z centrály středočeské záchranné služby jsou to důvody, proč je právě nyní na místě varovně zvednout prst.

„Obvyklým důvodem zranění dětí při sportu a venkovních aktivitách je absence bezpečnostních pomůcek,“ upozornila Effenbergerová. S tím, že třeba přilba by neměla být samozřejmostí jen při jízdě na kole. Platí to i pro uživatele koloběžek, skateboardů nebo kolečkových bruslí.

Při jízdě autem pak záchranáři kladou důraz na použití pásů a dětských autosedaček – a nejen proto, že jde o povinnost. Velkým rizikem zvlášť pro menší děti jsou zahradní bazény a jezírka. Vzrůstající obliba zahradního grilování bohužel přináší i nárůst počtu dětských popálenin. Právě tato poranění jsou přitom velmi bolestivá, jejich hojení dlouhodobé – a doslova mohou změnit život celé rodině.

„Letní zdravotní rizika se však nevyhýbají ani dospělým,“ varuje Effenbergerová. Svědčí o tom i nárůst počtu prázdninových výjezdů. Loni v červenci jich středočeští záchranáři zaznamenali 12 174 – a v srpnu 12 167. Zhruba o pětinu víc ve srovnání s jinými měsíci.

Mezi prázdninovými zásahy loni nechybělo 977 dopravních nehod, 197 úrazů při sportování – a také 763 zranění v rámci jiné rekreační činnosti. Nárůst má ovšem řadu příčin. Lidé jsou aktivnější než jindy – více cestují, sportují, ale třeba i zahrádkaří – a „ven“ z metropole vyráží spousta Pražanů.

Zdroj: melnicky.denik.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.