„Obvyklým důvodem zranění dětí při sportu a venkovních aktivitách je absence bezpečnostních pomůcek,“ upozornila Effenbergerová. S tím, že třeba přilba by neměla být samozřejmostí jen při jízdě na kole. Platí to i pro uživatele koloběžek, skateboardů nebo kolečkových bruslí.
Při jízdě autem pak záchranáři kladou důraz na použití pásů a dětských autosedaček – a nejen proto, že jde o povinnost. Velkým rizikem zvlášť pro menší děti jsou zahradní bazény a jezírka. Vzrůstající obliba zahradního grilování bohužel přináší i nárůst počtu dětských popálenin. Právě tato poranění jsou přitom velmi bolestivá, jejich hojení dlouhodobé – a doslova mohou změnit život celé rodině.
„Letní zdravotní rizika se však nevyhýbají ani dospělým,“ varuje Effenbergerová. Svědčí o tom i nárůst počtu prázdninových výjezdů. Loni v červenci jich středočeští záchranáři zaznamenali 12 174 – a v srpnu 12 167. Zhruba o pětinu víc ve srovnání s jinými měsíci.
Mezi prázdninovými zásahy loni nechybělo 977 dopravních nehod, 197 úrazů při sportování – a také 763 zranění v rámci jiné rekreační činnosti. Nárůst má ovšem řadu příčin. Lidé jsou aktivnější než jindy – více cestují, sportují, ale třeba i zahrádkaří – a „ven“ z metropole vyráží spousta Pražanů.
Zdroj: melnicky.denik.cz