Česko chystá tučnou dotaci na podporu domácího nabíjení elektromobilů

Česká republika chystá opravdu štědrou dotaci pro všechny majitele domů. Váhat by neměli ani ti, kteří elektromobil zatím nevlastní. Kolik lze získat a kdy si zažádat?

Drtivá většina vlastníků elektromobilů dobíjí doma. Pro ostatní, kteří elektromobilem nejezdí, je tak často hlavním argumentem, proč elektromobil nepořizovat nedostatek veřejných dobíjecích stanic a když už někde jsou, tak se u nich musí stát hrozně dlouho. Jenže o dobíjení elektromobilů je nutné přemýšlet úplně jinak než jako o doplnění benzínu do auta se spalovacím motorem.

Tučná dotace na podporu domácího nabíjení

Kolik času strávíte dobíjením telefonu? Já žádný. Jakmile mi baterie dochází, připojím mobil doma nebo v práci do nabíječky. A stejně je to s elektromobilem. Dochází vám baterka? Po příchodu z práce elektromobil jednoduše připojíte do zásuvky, ráno je baterie nabitá. Stanovat u dálnice a čekat než se mi auto nabije na veřejné dobíječce zkrátka není potřeba.

A tuto problematiku zjevně chápe dobře i stát. Zatímco rozvoj sítě veřejných dobíjecích stanic by měl ležet především na samosprávě, resp. partnerem samospráv a stát by měl by měl pouze odstraňovat překážky z cesty, tak podpora domácího nabíjení je místo, kde je podpora státu naopak vhodná.

Od podzimu se můžeme těšit na program „Nová zelená úsporám“, který je zaměřený na úsporu energií v rodinných a bytových domech a jejich environmentálně šetrné a efektivní využití, přičemž těchto svých cílů se snaží dosáhnout prostřednictvím cílených dotací na jednotlivé segmenty.

Kolik lze získat a kdy si zažádat?

Jedním z podporovaných segmentů je i elektromobilita. A jak bylo naznačeno výše, je to právě domácí dobíjení, na které je možné získat podporu. Na výstavbu domácí dobíjecí stanice bude možné získat dotaci až 30 000 Kč, a to už jsou peníze, za které si domácí nabíječku můžete pořídit. Pravidla podpory budou vcelku jednoduchá, na jeden dům jedna nabíječka, musí být na vašem pozemku nebo ve vašem domě a nesmí být využívána komerčně.

Kdo má dům, váhat by neměl. Jakmile se program otevře, zažádejte si o dotaci a postavte nabíječku. Udělejte to, i když nemáte elektromobil, jednou možná mít budete a nabíječka se vám možná bude hodit. A když ne vám, tak třeba vašim dětem. Udělejte pro budoucnost něco teď, možná pak i o pořízení elektromobilu a elektromobilitě budete smýšlet jinak.

Tento článek vznikl ve spolupráci mezi magazínem Elektrickevozy.cz a advokátní kanceláří Kruták & Partners, která se mimo jiné soustředí na poradenství a rozvoj společností podnikajících na poli elektromobility. Téma zpracoval Matěj Komárek, který je rovněž koncipientem společnosti.

 

Autor: Matěj Komárek

Zdroj: elektrickevozy.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.