Česko: Dražší dálniční známky, ale i zvýšení rychlosti na 150 km/h

Česká vláda schválila začátkem roku novelu zákona o silničním provozu, která přináší hned několik zásadních novinek. Patří mezi ně například řidičský průkaz od 17 let, úprava bodového systému za dopravní přestupky, ale také zvýšení maximální povolené rychlosti na vybraných úsecích dálnic. Na programu je také zvýšení cen za dálniční známky.

Zdražení mělo být dramatické, Národní ekonomická rada vlády navrhovala, aby roční stála dvojnásobek. Ministr dopravy ČR ale situaci uklidňuje.

Novela zákona musí ještě projít poslaneckou sněmovnou. Pokud bude schválena, začne platit od 1. ledna 2024. Její součástí je i poměrně dlouho plánované zvýšení maximální povolené rychlosti na některých místech ze 130 na 150 kilometrů za hodinu. Český ministr dopravy, Martin Kupka (za ODS), v akuálním rozhovoru se stránkou Novinky.cz prozradil, kde konkrétně budou moci řidiči jezdit vyšším tempem.

„První úseky, o kterých uvažujeme, je nová část D1 u Přerova a některé rovné úseky D11 (z Prahy ve směru na Hradec Králové – poz. red.). Později by to mohly být také některé další přehledné a rovné úseky, pokud takové vytipujeme,“ říká Martin Kupka.

Jednou z podmínek zvýšení rychlosti je nutnost mít k dispozici telematické systémy s proměnlivým dopravním značením, které by podle potřeby umožnily naopak lokální snížení nejvyšší rychlosti, např. při nepříznivém počasí. Tato technologie by měla být namontována na mýtných vratech.

Součástí plánovaných změn je i zdražení dálničních známek. Ministr dopravy říká, že je to nutnost a odkazuje se na fakt, že jejich ceny se nezvyšovaly už deset let. “Kdybychom spočítali míru inflace, tak by odpovídající zdražení roční dálniční známky bylo na více než 2000 Kč ” upozorňuje Martin Kupka.

Ještě vyšší částku, 3000 korun, navrhuje NERV, tedy Národní ekonomická rada vlády. Ministr dopravy ale říká, že je nutné nalézt rozumný kompromis.

„Stejně jako další státy EU, budeme muset zavést jednodenní známky, což bude logicky spojeno se snížením výběru prostředků. Na druhé straně ale považuji za důležité, aby zdražování bylo pro řidiče únosné a aby nevedlo k obcházení dálničních úseků. O konkrétní výši ještě budeme diskutovat s kolegy na vládě, ale mohu ujistit, že nepůjde o násobné zdražení. Zvýšení ceny se bude pohybovat řádově ve stovkách korun,“ slíbil v rozhovoru Martin Kupka.

 

Autor: Vojtěch Koval,

Zdroj: Novinky, MartinKupka.cz. , autozive.cz

Foto: Shutterstock

 

 

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.