Čeští řidiči stále dělají školácké chyby vedoucí ke zkrácení životnosti spojky a dalších drahých dílů vozidla

Spojka je jednou z nejdůležitějších částí automobilu. Mnozí řidiči však dělají zbytečné chyby, které ji nadměrně opotřebují, a pak následuje drahá výměna.

Většina řidičů si je vědoma toho, že životnost spojky u jejich automobilu do velké míry ovlivňují sami, a to právě stylem jízdy. Přestože se každým dnem na silnicích pohybuje nespočet řidičů, kteří o sobě tvrdí, že s vozidlem umí zacházet velmi dobře, jsou na omylu. Dělají totiž zásadní chyby, které se sice neprojeví hned. Jejich spojka však trpí a brzy bude nutná její výměna. Pro maximální životnost přitom stačí mít se na pozoru a vypustit některé nepotřebné zlozvyky za volantem.
 

Životnost spojky závisí zejména na stylu jízdy

Spojka umožňuje plynulé řazení rychlostních stupňů bez jakéhokoliv poškození převodovky. Jedná se tedy o jednu z nejdůležitějších částí celého systému automobilu. Její oprava nebo výměna je dost nákladná, a proto je důležité její životnost prodloužit na maximum. Někteří řidiči mění spojku i několikrát za svou jezdeckou kariéru, jiní se této drahé opravy vůbec nedočkají. Vše záleží na daném automobilu, a především ale na způsobu jízdy konkrétního řidiče.

 

 


i

Základní triky mohou výrazně prodloužit životnost spojky vašeho vozu

Pro každého znamená pojem normální jízda něco jiného. Ne všichni řídí stejně a ne všem vydrží spojka po stejnou dobu. Pokud má řidič takové návyky, že často drží spojku i v případech, kdy nemusí, nebo si při jízdě opírá nohu o spojkový pedál, zbytečně se spojka opotřebuje a zkracuje se její životnost. Často je také dobré při řazení přidávat plyn až po úplném uvolnění spojkového pedálu. Pokud se tedy naučíte těchto pár základních návyků za volantem, spojka vašeho vozu vydrží mnohem déle.


i

Jak poznat dosluhující spojku a čas na její výměnu

Nejlépe se dá opotřebovaná spojka rozeznat tím, že bude prokluzovat. V praxi to poznáte tak, že při přidání plynu automobil začne zvyšovat otáčky a hluk, ale nebude zrychlovat tak, jak by měl. Tato situace je dlouhodobá a můžete ji pozorovat od menších příznaků až do doby, kdy už bude spojka opravdu téměř nepoužitelná. Opotřebování této součásti můžete sledovat také na jejím pedálu.

 

Autor: Jaroslav Novčák 

Zdroj: YourMechanic, Stanice technické kontroly, autozive.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.