Cestu na dovolenou osobními auty prodražují dálniční poplatky

Čeští turisté, kteří se rozhodnou vydat na dovolenou do zahraničí vlastními osobními vozy, musí pamatovat nejen na hustý provoz během prázdninové sezony, ale také na nákup dálničních známek či na mýta.

Například při cestě na Jadran zaplatí řidiči nejvíce v Chorvatsku a Slovinsku.

Dálniční známka v Rakousku stejně jako v předchozím roce podražila spíše symbolicky. Podle rakouské státní dálniční společnosti Asfinag letos stojí desetidenní známka 8,90 eura (234 Kč), zatímco loni to bylo o deset eurocentů méně. Dvouměsíční známka zdražila o 20 centů na 25,90 eura (680 Kč). Vedle dálničních známek musí řidiči v Rakousku počítat na některých úsecích s platbou mýtného, příkladem jsou tunel Karavanky či brennerská dálnice A13 od Innsbrucku do Itálie.

Ve Švýcarsku je nákup dálniční známky oproti ostatním zemím poněkud odlišný, v prodeji je totiž pouze roční kupon za 40 franků (965 Kč), což je stejná částka jako loni. Stejně jako v Rakousku jsou některé tunely či horské průsmyky zpoplatněny zvláštním mýtem.

Dálniční známka se oproti loňsku nezvýšila ani ve Slovinsku, kde týdenní kupon přijde na 15 eur (394 Kč) a měsíční na 30 eur (788 Kč).

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.