Chodcům bez reflexních prvků v noci či mlze bude hrozit pokuta

Lidem, kteří se za tmy či mlhy, tedy za snížené viditelnosti, vydají jako chodci na silnici mezi dvěma obcemi, bude nově hrozit pokuta až dva a půl tisíce korun, pokud na svém oblečení nebudou mít výrazné reflexní prvky. Počítá s tím novela zákona o provozu na pozemních komunikací, kterou schválila vláda.

„Nejsem velký příznivec represivních zásahů. Měli bychom chodcům vysvětlovat, že je to pro jejich bezpečnost, nicméně naši legislativci mě přesvědčili, že je třeba sankci mít,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok za hnutí ANO.

Sankce v zákoně, který nyní budou posuzovat poslanci, je navržena od 1 500 do 2 500 korun. „Doufám, že bude vyžadována co nejméně, že také lidé pochopí, že je třeba být vidět, když jdou v noci neosvětlenou silnicí mezi dvěma vesnicemi, kde řidič nemá šanci je vidět. Je to velmi nebezpečné,“ vysvětlil ministr dopravy.

Jeho úřad původně chtěl, aby to platilo i uvnitř obcí, ale na legislativní radě vlády byla tato povinnost z navržené novely vyňata.

V zákoně bude nově také povinnost čistit vozidlo od ledu. „Situace, kdy na kamion naprší a během přestávky zmrzne voda, on se rozjede a obrovský kus ledu spadne na auto za ním, je velmi nebezpečná. Nebo když je někdo týden na horách, nechce se mu auto umetat a říká si, že mu to opadá, když pojede, tak tím ohrožuje ostatní účastníky provozu. To jsou věci, které si zaslouží řešení,“ popsal Ťok, co bude zákon také řešit.

Předloha dá také dopravní policii pravomoc zadržet řidiči osvědčení o registraci vozidla kvůli špatnému technickému stavu automobilu.

Vozítka segway nebudou považována za chodce
Zejména pro Prahu a další města, kde se turisté pohybují na segwayích, je zajímavé, že nově už segway nebude považován za chodce.

„Nechtěli jsem segway plošně zakazovat. Asi není správné zakazovat jeden druh podnikání. Rozumím tomu, že některé obce, zejména Praha, mají s provozem neukázněných segwaiystů problém a je třeba to řešit,“ řekl Ťok.

zdroj: zpravy.idnes.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.