Než řidič sedne do auta, musí z auta odstranit nečistoty, námrazu nebo sníh, které mu zabraňují ve výhledu vpřed, vzad i do stran. „Stejně tak je řidič povinen si před jízdou očistit i registrační značku. V případě, že není na místě řidič vozidlo schopen uvést do takového stavu, aby odpovídalo kritériím zákona, policista může řidiči zakázat další jízdu,“ říká policejní mluvčí Eva Kropáčová.
Co když jsme vůz i značku před jízdou očistili, ale během jízdy se kvůli padajícímu sněhu stala nečitelnou? Policisté jsou prý v takovém případě benevolentní.
„Policista vždy každý případ posuzuje zcela individuálně. Samozřejmě se ohlíží i na samotné počasí v daný okamžik a vyhodnotí situaci tak, jak je potřeba. V okamžiku, kdy silně chumelí a policista vozidlo zastaví, tak řidič si může značku očistit přímo na místě,“ popisuje mluvčí.

Řidič musí před jízdou očistit auto od nečistot, námrazy a sněhu tak, aby viděl vpřed, vzad i do stran. Před jízdou musí omést i značku.
Pokud by tak neučinil, hrozí mu sankce. „Její výše je v příkazním řízení až dva tisíce korun. Pokuty za tento přestupek samozřejmě neevidujeme,“ dodává Eva Kropáčová.
Promrzlá plechová tabulka na sebe jednoduše „lepí“ sníh, který na ní zůstane, i když je zbytek auta čistý od sněhu. Zasněženou espézetku může policista ohodnotit jako schválně zakrytou, za což hrozí ve správním řízení pokuta pět až deset tisíc korun a zákaz řízení na šest měsíců až rok.
Sněhovou čepici dolů
Povinnost řidičů očistit před jízdou vozidlo od sněhu se objevila ve změně silničního zákona, která začala platit 20. února 2015. Řidičům, kteří svou novou povinnost nesplní, hrozí pokuta až 2 500 korun.
Pokuty za sněžnou čepici na střeše rozdávají i v Německu. Policista tam může udělit varovnou pokutu 25 eur. Ale v případě, že by sníh odlétávající za jízdy ohrožoval ostatní, hrozí pokuta až osmdesát eur. Za střechu neometenou od sněhu a ledu můžete dostat pokutu 60 eur i na Slovensku.
V Německu mohou policisté udělit pokutu také za neočištěné čelní sklo, ve kterém je třeba vyškrábaný jen „tankistický“ průzor. Policista řidiči další jízdu zakáže, dokud si výhled čelním sklem neuvolní.
Vyškrabávání průzorů v ledu a sněhu na oknech je velmi nebezpečné, protože nemáte z auta rozhled. Omezený výhled také může být brán jako přitěžující okolnost v případě dopravní nehody. Je nutné rovněž očistit světlomety, protože vrstva sněhu či ledu snižuje jejich svítivost. Více čtěte zde.
Zdroj:auto.idnes.cz