Co dělat, když koupíte vůz se stočeným tachometrem

Stáčení tachometrů je v Česku nejrozšířenějším nešvarem při prodeji ojetých vozidel. Před několika dny Česká obchodní inspekce (ČOI) zveřejnila výsledky kontrol v autobazarech, během nichž se na tento častý problém zaměřila. Bohužel se ale opomíjí to, co je pro spotřebitele nejdůležitější, tedy jak se má v takové situaci bránit.

„Podle stávající legislativy není stáčení tachometru trestným činem. Dlouholeté řešení novely zákona, která by mohla toto jednání omezit, bohužel zatím nedospělo ke svému závěru. Autobazary si navíc do smluv často píší ujednání, že za rozdíl mezi realitou a stavem tachometru prodávající nezodpovídá. Snaží se tak spotřebitele odradit od uplatnění práv z vadného plnění,“ upozornil Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

„Ovšem prodej auta s nepravdivou informací o počtu najetých kilometrů legální není a existuje několik možností obrany,“ dodal Zelený.

Životnost automobilů se stále prodlužuje a zároveň narůstá i průměrný počet ročně najetých kilometrů. Je běžné, že vůz ročně najede i 25 tisíc kilometrů a u služebních vozidel je to i dvojnásobek.

Hodnoty 120 tisíc kilometrů na tachometru tak vozidlo dosáhne klidně po třech letech. Lidé hledající ojeté auto však stále touží po nízkých stavech tachometru. Výsledkem je, že zhruba 40 procent nabízených ojetých automobilů má nelegálně upravovaný stav tachometru.
ČTĚTE TAKÉ
Drzost a výsměch. V Česku se stále vesele prodávají auta stočená i o 100 tisíc km

Pokud si v bazaru koupíte ojetý vůz a následně zjistíte, že stav na tachometru neodpovídá skutečnému počtu najetých kilometrů, máte několik možností, jak danou situaci řešit.

Sleva z ceny: Je-li rozdíl v počtu uvedených a skutečně najetých kilometrů spíše menší, můžete požadovat slevu z kupní ceny. A to z důvodu takzvaného nepodstatného porušení smlouvy či nesplnění jakosti při převzetí.

Odstoupení od smlouvy: Pokud je však zjištěn rozdíl v řádech desítek tisíc kilometrů, máte právo od smlouvy odstoupit. Jedná se totiž o porušení smlouvy podstatným způsobem, protože prodávající věděl či musel vědět, že kdybyste měli pravdivou informaci o počtu najetých kilometrů, daný automobil byste si vůbec nekoupili.

V případě, že se prodávající bude odvolávat na ujednání ve smlouvě, kterým vylučuje či omezuje svoji zákonnou odpovědnost za nesoulad uvedeného stavu tachometru se skutečným stavem, můžete argumentovat tím, že se jedná o zakázané ujednání, ke kterému se vůbec nepřihlíží.

Reklamace vady: Požadavek na vrácení kupní ceny z důvodu vady zahájí klasické reklamační řízení a prodávající o něm musí rozhodnout a o výsledku vás vyrozumět nejpozději do 30 kalendářních dnů.

Trestní oznámení: Vzhledem k tomu, že přetočení tachometru při prodeji ojetého automobilu je možné kvalifikovat jako trestný čin podvodu nebo poškozování spotřebitele, můžete se také obrátit na státní zastupitelství nebo Policii ČR a podat trestní oznámení.

zdroj: novinky.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.