Co řidiče nejvíc ruší při řízení? SMSkování to není

Vyrušuje řidiče více ladění rádia, psaní zpráv nebo snad nastavování navigace? Z výsledků budete asi skutečně překvapeni, psaní zpráv to totiž není.

Řidiče během řízení rozptyluje skutečně velká spousta podnětů. Některé jsou nezbytné, protože přímo souvisí s okolním provozem, jiné už méně. V každém případě ale mají velký vliv na pozornost řidiče a tedy bezpečnost.

Bezpečnostní organizace AAA ve spolupráci s univerzitou v Utahu provedla výzkum, během kterého 130 řidičů vyzkoušelo 30 nových automobilů a jejich multimediální systémy. Za pomoci kamer sledovali, jak moc řidič během ovládání sleduje vozovku a nakolik se věnuje ovládání systému a už teď je možné říci, že výsledky jsou velmi znepokojující. Tucet modelů měl zásadní vliv na pozornost řidiče, nízkého stupně nedosáhl žádný z modelů.

Zaměřovali se také na to, co má na pozornost řidiče vliv. Nejméně ovlivňuje poslech rádia, o něco horší je na tom jeho ladění případně telefonování. Zásadním způsobem už řidiče ovlivňuje psaní zpráv, ani to ale nebylo na pomyslném žebříčku to nejhorší. Tuto příčku obsadila navigace a její obsluha, která řadu řidičů přímo frustrovala a jejich pozornost tak rapidně klesala.

Přestože tedy moderní automobily disponují čím dál větším množstvím funkcí, paradoxně mnohdy řidiči nepomáhají, ale často spíše škodí. Více už ale napoví žebříček pod článkem, který hodnotí míru vyrušení řidiče u jednotlivých modelů. Berte však v potaz, že jde o žebříček americké organizace a tomu také odpovídá skladba modelů.

 
  • Nízký: Žádný model
  • Střední: Chevrolet Equinox LT, Ford F-250 XLT, Hyundai Santa Fe Sport, Lincoln MKC Premiere, Toyota Camry SE, Toyota Corolla SE, Toyota Sienna XLE
  • Vysoký: Cadillac XT5 Luxury, Chevrolet Traverse LT, Ram 1500, Ford Fusion Titanium, Hyundai Sonata Base, Infiniti Q50 Premium, Jeep Compass Sport, Jeep Grand Cherokee Limited, Kia Sorento LX, Nissan Maxima SV, Toyota Rav4 XLE
  • Velmi vysoký: Audi Q7 QPP, Chrysler 300 C, Dodge Durango GT, Ford Mustang GT, GMC Yukon SLT, Honda Civic Touring, Honda Ridgeline RTL-E, Mazda3 Touring, Nissan Armada SV, Subaru Crosstrek Premium, Tesla Model S, Volvo XC60 T5 Inscription

Zdroj: AAA Organisation, autoweb.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.