Dálniční známky 2019: Vše, co potřebujete vědět

I v roce 2019 (a pravděpodobně ještě v roce 2020) bude jízda po vybraných úsecích dálnic a silnic pro motorová vozidla zpoplatněna. Jako důkaz o zaplacení se používá samolepicí kupón, pro který se vžilo označení „dálniční známka“. Pro rok 2019 se kolem dálničních známek zatím nic významného nemění, ale určitě neuškodí připomenout si základní skutečnosti a také ceny dálničních známek 2019.

Kde musím mít dálniční známku?

Zpoplatněným úsekem je prakticky každá dálnice a silnice pro motorová vozidla označená příslušnou dopravní značkou (IZ 1a nebo IZ 2a). Případně pod ní najdete dodatkovou tabulku E11 vymezující úsek bez poplatku nebo změnu úseku na ten s poplatkem. Dodatková tabulka vypadá celkem srozumitelně, je to přeškrtnutý nebo naopak zvýrazněný symbol dálniční známky.

Kdo musí mít dálniční známku?

Dálniční známku potřebujete na každé auto s hmotností do 3500 kg. Pokud máte přívěs, pořád se bere pouze hmotnost vozidla, takže například dodávka s hmotností do 3500 kg s přívěsem si vystačí s běžnou dálniční známkou pro osobní auto. Vozidla s hmotností nad 3500 kg již podléhají systému elektronického mýta. Motocykly známku mít nemusí. Dálniční známka se vylepuje na čelní sklo a dovolená místa, kam smíte známku vylepit, máte vyznačená na každém podkladu dálniční známky. Na dálniční známku i kontrolní kupon musíte napsat propiskou nebo fixem registrační značku příslušného vozidla.

Kolik stojí dálniční známka 2019?

Pořídit si můžete celkem tři typy dálničních známek, které se liší tvarem i barvou. Ke koupi jsou desetidenní, měsíční a roční. Jejich vyobrazení si můžete prohlédnout na titulním obrázku. Desetidenní známka stojí 310 korun, měsíční 440 korun a roční 1500 korun. Platnost desetidenní a měsíční se vyznačuje proštípnutím patřičných kolonek. Pokud dálniční známku kupujete, můžete prodavače požádat o upravení platnosti, například pokud víte, že pojedete po dálnici až za týden a připravujete se na cestu dopředu.

Roční dálniční známka 2019 platí od 1. prosince 2018 do 31. ledna 2020. Pokud si roční dálniční známku koupíte třeba v květnu 2019, neplatí do příštího května, ale pouze do 31. ledna následujícího roku!

Můžu si dálniční známku vyměnit?

Ano, poškozenou dálniční známku lze vyměnit, ale má to poměrně komplikovaná pravidla. Dálniční známku lze vyměnit z důvodu poškození čelního skla, v případě chybné manipulace s kuponem (například se vám roztrhne při vylepování), změny registrační nebo převozní značky a podobně. Podrobný návod, jak postupovat, je k nalezení na stránkách Stítního fondu dopravní infrastruktury. Tam najdete vymezení možností výměny, vzor žádosti o výměnu dálniční známky a rovněž seznam míst, kde tak lze učinit. Manipulační poplatek činí 70 korun.

Můžu jezdit bez dálniční známky?

Existují případy, kdy lze použít zpoplatněný úsek bez dálniční známky. Vedle většiny vozidel státní správy, armády a složek integrovaného záchranného systému typicky nemusí mít dálniční známku vozidla přepravující zdravotně a tělesně postižené osoby, vozidla členů diplomatické mise a podobně. Seznam výjimek a co musí vozidlo spadající pod výjimku splňovat (například označení) rovněž najdete na stránkách SFDI.

Ještě existují případy, kdy můžete použít dálnici a nevztahuje se na vás výjimka. Je to například tehdy, pokud po dálnici vede vyznačená objízdná trasa uzavírky. Zda ale platí, pokud není uvedena na dodatkové značce výjimka, že nejvyšší konstrukční rychlost vozidla musí být stále minimálně 80 km/h.

Dále se na stránkách SFDI uvádí, že „v případě vyhlášení signálu upozornění nebo signálu regulace pro suspendované částice PM10 podle zvláštního právního předpisu, je až do odvolání příslušného signálu možné užít vybrané úseky pozemních komunikací stanovené zvláštním právním předpisem bez zpoplatnění.“

Zpoplatněné úseky dálnic nebo silnic pro motorová vozidla lze bez dálniční známky užít například při krajní nouzi, ovšem horší to bude s dokazováním. Tady se asi nevyhnete správnímu řízení a obtížnému prokazování krajní nouze.

Kdo smí dálniční známky kontrolovat?

Dálniční známku smí kontrolovat hlídka Policie ČR nebo příslušník Celní správy. Jako řidič osobního auta jste povinen uposlechnout výzvy k zastavení od policie i celníků. Pokud máte na autě neplatnou nebo nevylepenou dálniční známku, hrozí vám bloková pokuta do 5000 korun, ve správním řízení až 100 000 korun.

Autor: Dalibor Žák

Zdroj: autobible.euro.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.