Dálniční známky 2019 vstupují v platnost. Ceny zůstávají, na dalších dálnicích n

Ministerstvo dopravy plánovalo, že v příštím roce nahradí české dálniční známky elektronický systém. Změna se ale posouvá.

Dálniční známky budou muset řidiči na tuzemských dálnicích vylepit i v roce 2019. Ceny se proti předchozím létům nemění, dominantní barvou roční viněty je modrá barva, respektive modrý kruh na žlutém pozadí. Jako již tradičně vstoupil roční kupón v platnosti 1. prosince.

Za roční známku řidiči automobilů do 3,5 tuny dají 1.500 korun, tedy stejně jako v předchozích letech. Platná je od 1. prosince 2018 do 31. ledna 2020, aby řidiči měli dostatek času si vyměnit starou známku za novou. 

Měsíční známka přijde na 440 korun, zatímco desetidenní na 310 korun. Jestliže platnost ročního kupónu je pevně stanovená (když ho koupíte až v březnu, neplatí až do dalšího března), u měsíčního a desetidenního kupónu lze platnost vyznačit podle potřeby.

Grafika známek byla pro rok 2019 opět upravena, aby byly lépe rozpoznatelné. Opět nechybí bezpečnostní prvky, aby kupóny byly lépe chráněny proti padělání. Roční známku pro rok 2019 tvoří modrý kruh se žlutým pozadím, zatímco měsíční využívá motiv zeleného čtverce a desetidenní červeného trojúhelníku. 

V roce 2019 přitom už papírové dálniční známky platit neměly, měl je nahradit elektronický systém. Ministerstvo v roce 2016 tvrdilo, že právě příští rok dojde k přechodu na elektronické dálniční poplatky, tzv. e-toll. Bohužel se to však nestihne, a tak ministr dopravy Dan Ťok nedávno uvedl, že elektronický systém papírové známky nahradí až v roce 2021. 

Na Slovensku či v Maďarsku přitom už funguje dávno. Ministerstvu ale trvá příprava novely zákona, která by výběr dálničních poplatků změnila, stejně tak bude trvat i vybudování kamerového systému hlídajícího podle registrační značky, zda má to které auto dálniční poplatek zaplacený

Výhodou je alespoň fakt, že známka od roku 2019 nebude potřeba na dalších úsecích tuzemských dálnic. Ministerstvo na základě připomínek rozhodlo, že ze zpoplatnění vyjme úseky D11 mezi Sedlicí a Kukleny (exity 84 – 90), D35 mezi Sedlicí a Opatovicemi nad Labem (exity 126 – 129) a D48 mezi Frýdkem-Místkem a Dobrou (exity 50 – 54). Celkem tak bude v tuzemsku už 199 kilometrů dálnic, na nichž viněta není potřeba.

Zdroj: auto.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.