Další dálnice budou bez poplatku. Na kterých úsecích už nebude potřeba dálniční známka?

Ministerstvo dopravy postupně rozšiřuje úseky dálnic, na kterých není potřeba dálniční známka. K dnešním 186 takovým kilometrům jich přibude dalších 13.

Česká dálniční síť má množství nedostatků, ať už pomalou opravu D1 nebo pomalou výstavbu nových úseků, ministerstvo dopravy se však alespoň snaží rozšiřovat úseky, na nichž není potřeba dálniční známky. Nyní vyhovělo připomínkám a navrhuje bezplatné užívání dalších tří úseků o celkové délce 13 kilometrů. 

Konkrétně jde o úseky: 

  • D11 mezi Sedlicí a Kukleny (exity 84 – 90),
  • D35 mezi Sedlicí a Opatovicemi nad Labem (exity 126 – 129)
  • D48 mezi Frýdkem-Místkem a Dobrou (exity 50 – 54)

Bez dálniční známky je bude možné používat od příštího roku. 

„Letos jsme se rozhodli vyhovět žádostem Královehradeckého kraje a Ministerstva životního prostředí o vynětí části dálnic, které slouží jako obchvaty, ze zpoplatnění,“ vysvětluje ministr dopravy Dan Ťok.

Úseky dálnice D11 a D35 totiž fakticky tvoří jihozápadní obchvat Hradce Králové a v nemalé míře slouží i pro místní dopravu. Navíc úseky představují vhodnou trasu pro dálkovou tranzitní dopravu, směrem na Náchod a Trutnov. 

V případě úseku D48 mezi Frýdkem-Místkem a Dobrou je vyjmutí ze zpoplatnění zase snaha o zlepšení ovzduší v obci Dobrá. Tamější komunikace II/648 vedoucí středem města je intenzivně využívána automobilovou dopravou, jelikož se tak řidiči snaží vyhnout placenému úseku dálnice D48.

Celkem tak na českém území bude už 199 kilometrů dálnic, které jsou vyjmuty ze zpoplatnění. Od začátku letošního roku není známka potřeba na D3 kolem Veselí nad Lužnicí, na D6 mezi Chebem a Karlovými Vary, na D55 kolem Otrokovic, bez poplatku je také D52 u Pohořelic nebo část dálnice D46 u Hněvotína, což umožňuje bezplatné využití obchvatu Olomouce na dálnici D35.

Už v minulosti byly od poplatku osvobozeny úseky na D1 kolem Brna, nebo na dálnici D3 kolem Tábora, D6 u Chebu a D10 kolem Mladé Boleslavi. V další vlně pak ministerstvo dopravy umožnilo bez poplatku vjezdy do Prahy pro obyvatele okolních obcí kolem Prahy, tzn. úseky na D6, D7, D10 a D11.

Vyjmutí dalších dálnic ze zpoplatnění přitom neovlivnilo prodej dálničních známek, jak se kritici tohoto řešení báli. „V prodeji dálničních známek se tyto změny neprojevily, naopak jejich prodej každým rokem stoupá. Loni se vybralo 5,027 miliard korun, což bylo o 268 milionů korun více než v roce 2016 a o 561 milionů korun více než v roce 2015,“ říká ministr dopravy.

 

V roce 2014, kdy nebyl ze zpoplatnění vyjmut žádný úsek, se prodalo 5,446 milionů kusů dálničních známek, v roce 2016 to bylo téměř o 841 tisíc kusů více a v roce 2017 o dalších téměř 343 tisíc kusů více. Obdobný trend zvýšených prodejů pokračuje i v roce 2018.

Autor: David Bureš

Zdroj: auto.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.