Ponechání plastové láhve s pitím v zaparkovaném autě může vypadat jako běžná praxe, v létě ale může vést i ke vzniku požáru, varují hasiči. Čirý obal s tekutinou uvnitř se za nešťastné konstelace promění v lupu, která soustředí sluneční světlo do jednoho bodu a zapálí celé auto. Riziko stoupá s horkými dny, které i k nám tento týden dorazily bez většího varování.
Pití je tedy dobré ukrýt, aby nezůstalo na přímém slunci, jinak může nastat to, co ukázali hasiči při pokusu. Pod drženou lahví se skutečně začalo kouřit. „Mohlo by to být zničující a hasiči už zaznamenali případy, kdy takto došlo ke zničení celého vozu. Je tak snadné tomu zabránit,“ komentuje tuto záležitost Julie Harris za bezpečnostní organizaci Bainbridge Public Safety.
Měření ukázalo, že jedna plná lahev na přímém slunečním světle vyrobí soustředěnou teplotu až 121 stupňů Celsia, takže riziko vzplanutí hořlavé části v interiéru je docela vysoké.
Dalším argumentem proti odkládání vody například ve středové přihrádce mezi sedadly je fakt, že pití tekutiny vystavené vysokým teplotám není bezpečné. Studie ukázaly prosakování stopových množství bisfenolů A (BPA) do vody, kterou pak člověk vypije. BPA zvyšuje riziko rakoviny prsu, a také mužům způsobuje úbytek spermií.
Přehnané zahřívání rovněž vytváří prostředí pro šíření nežádoucích bakterií, což je další jasné opodstatnění, proč si hlídat své cestovní občerstvení a obtěžovat se s úklidem mimo dosah slunečních paprsků. Z dřívějších zkušeností jiných už víme, že stejným způsobem by se mělo přistupovat i k ostatním předmětům, které nesnáší zvýšení teploty, třebaže z trochu jiných důvodů.
Autor: Mirek Mazal
Zdroj: autoforum.cz