Děti, které rády čtou, mají lepší duševní zdraví než vrstevníci

Dětem, které příliš nečtou a nepíšou, se zvyšuje pravděpodobnost horšího duševního zdraví. Naproti tomu vrstevníci, kteří si v knihách a psaní libují, mohou vykazovat až třínásobně vyšší známky lepšího duševního zdraví. Tvrdí to alespoň výzkum britské charitativní organizace National Literacy Trust (NLT). Její výsledky přebral server The Independent.

Výzkumu se zúčastnilo 50 tisíc dětí, přičemž 40,3 procenta z dětí s lepší schopností na úrovni čtení mělo vyšší stupeň duševního zdraví, než 13,1 procenta dětí s nižší schopností. Mají tedy větší problémy se stresovými situacemi.

"Dnešní děti a mladiství čelí mnoha tlakům jak ve škole, tak i doma a ve společenském životě. Je nezbytné, abychom jim pomohli vyvinout si určitou odolnost, kterou potřebují na to, aby se vyrovnali s různými životními výzvami. Náš nejnovější výzkum ukazuje, že potěšení ze čtení a psaní může být pro zdraví nesmírně přínosné," uvedl Jonathan Douglas, ředitel NLT. "Navíc dokonce víme, že láska ke čtení a psaní pomáhá dětem ve škole nejen v rozkvětu, ale také hraje zásadní roli v tom, aby mohly vést šťastný a zdravý život."

Výzkum také ukázal, že zhruba čtvrtina dětí neví, jak se vyrovnat se stresem a pětina je dokonce ve svém životě nešťastná. Rozdíly se našly také v rovině demografické. Zatímco obyvatelé Londýna, severovýchodu a středozápadu Anglie vykazovali vyšší známky duševního zdraví, tak u dětí z oblastí jihozápadu a Yorkshire (na severu) tomu bylo opačně.

Čtení lékem na stres

"Utéct k dobrému knižnímu příběhu není jen skvělým způsobem, jak se vypořádat se stresem, ale může být také pro děti fantastickou příležitostí pro prozkoumání a pochopení složitých pocitů, což může vést k tomu, že se pak budou cítit méně osamělí," tvrdí Catherine Rocheová, ředitelka Place2Be, organizace zaměřené na dětské duševní zdraví.

"Je jedno, jestli máte vztah k Harrymu Potterovi nebo Hulkovi. Pokud chcete pomoci dětem vybudovat si lepší odolnost pro vypořádávání se s životními výzvami, tak je dobrý začátek povzbuzovat je ke čtení a psaní," doplnila ředitelka.

Paul Whiteman, šéf národní asociace ředitelů škol, k tomu dodal: "Pro školy a rodiny existuje více důležitých úkolů, než že jen naučí děti číst. Je to klíč k odemknutí dveří do světa mnoha různých příležitostí, informací a dokonce i dobrodružství. Naučit se číst je samozřejmě naprosto esenciální, ale k naučení je toho mnohem více, než jen jednoduše dekódovat symboly na stránce. Chceme, aby děti neuměly pouze číst, ale aby chtěly číst a samy si tuto aktivitu během svého volného času vybíraly."

Zdroj: týden.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.