Do Česka zamíří ojetiny po povodních. Takové auto je dobré jen do šrotu

Německo, Belgie a Nizozemsko, těžce postižené povodněmi ze závěru minulého týdne, patří mezi země, ze kterých se do České republiky dováží nejvíc ojetin. Po katastrofálních záplavách lze čekat, že se naši západní sousedé budou v masové míře snažit zbavit vozů, které byly zaplaveny, varují bazarníci.

„Při koupi ojetiny z dovozu si proto pečlivě zkontrolujte, zda nepochází z území, které bylo pod vodou. Podle našich zkušeností se u prodejců či v inzerci začínají zaplavené vozy objevovat již krátce po povodních. Vzhledem k bleskovému charakteru povodní zejména v Německu, které je nejoblíbenější zemí pro dovoz ojetin, lze čekat, že aut bylo zaplaveno velké množství. Vždyť sto aut postihla rychlá povodeň dokonce přímo na dálnici v Severním Porýní-Vestfálsku. O to větší počet pokusů je prodat směrem na východ lze čekat,“ varuje Petr Vaněček, provozní ředitel AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA Auto.

Podle údajů SDA se jen v červnu ze zahraničí dovezlo téměř dvacet tisíc vozů. Stejný objem lze čekat i v následujících měsících, tedy až dalších sto dvacet tisíc do konce roku. „Většina importů pochází právě z Německa, které v minulých dnech na mnoha místech, včetně velkých aglomerací s hustým automobilovým provozem, sužovaly rekordní povodně. Ojetiny z podobně postižených zemí, jako jsou Belgie a Nizozemsko, jsou také často dovážené,“ dodává mluvčí AAA Auto Michal Häckl.

U moderních vozů plných elektronické výbavy a různých bezpečnostních systémů je pochopitelně zvýšená náchylnost k poruchám, zejména po zaplavení velkým množstvím vody do výše větší, než je motorový prostor. „Mnoho závad pak může být i životu nebezpečných. Prakticky kdykoli totiž může nastat selhání elektroniky nebo dojde k závadám na vnějších součástech auta vlivem nadměrné koroze,“ varuje Häckl.

„V době po rozsáhlých záplavách vždy evidujeme pokusy o prodej aut, která jsou evidentně poškozena vodou. Proto pečlivě prověřujeme, kde se s vozem jezdilo. Mnohem detailněji kontrolujeme, jestli například není bahno v různých těžko přístupných místech, třeba pod čalouněním dveří. Často bývá i za těsněním kolem dveří nebo pod palubní deskou. Hodně napoví také větší míra koroze pod kobercem v zavazadlovém prostoru nebo zápach,“ popisuje Vaněček.

A doporučuje maximální obezřetnost. V kupní smlouvě by rozhodně měli kupující požadovat ustanovení o tom, že vůz nebyl zatopen, aby v rámci reklamace mohli žádat finanční kompenzaci.

„Vzhledem k situaci v Německu a Belgii se dá očekávat, že se na mnoha inzertních serverech objeví větší množství aut právě z těchto zemí. Stejně tak se ovšem mohou objevit auta původem z Česka, kde na některých místech také došlo k lokálním záplavám,“ dodává Vaněček.

U aut ze zahraničí se většinou jedná o individuální dovozy.

„Správně by po zatopení vozu měla být vyměněna veškerá elektroinstalace, což znamená náklady v řádu desítek tisíc korun. Proto jsou v místě původu zatopené vozy prakticky neprodejné a směřují na vývoz například do Česka,“ uvedl Vaněček.

U vozů dovezených ze zahraničí je prověření mnohem složitější, zejména pokud se podvodníci snaží původ vozu zamaskovat, například rychlým přeprodejem do třetích zemí, aby vůz vypadal, že nepochází ze zaplavených oblastí,“ uzavřel Vaněček.

 
 
Autor: fdv

Zdroj: idnes.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.