Do zahraničí s domácími mazlíčky: I kočka musí mít cestovní pas! Co dál je třeba znát?

Pokud nechcete své domácí mazlíčky nechávat během letní dovolené doma nebo u známých, měli byste znát několik zásad, které je potřeba dodržet.

Sezóna letních dovolených je v plném proudu a řada z vás jistě řeší, jak naložit s domácími mazlíčky. Nechat je doma, u známých, nebo je vzít s sebou? To je otázka, na kterou zřejmě najdete odpověď poměrně rychle, pokud se však rozhodnete pro třetí možnost, měli byste vědět, že není možné jenom tak naložit psa nebo kočku do přepravky a vyrazit vstříc prosluněnému prostředí. Pokud nebudete dodržovat správné zásady, je velmi pravděpodobné, že si na vás smlsne policie, nebo že zvíře cestování v úmorném horku nepřežije.

V prvé řadě je potřeba mít v pořádku všechny potřebné doklady. V zemích Evropské unie totiž musí mít domácí zvíře platnou zdravotní kartu s potvrzením od veterináře a také platný cestovní pas. Důležité je také označení mikročipem, a sice pro případ ztráty zvířete nebo jeho poranění během dopravní nehody. Povinnost označení zvířat cestujících do zemí Evropské unie platí už od roku 2011.

Video

 

Máte-li v pořádku doklady, je dobré připravit na cestu samotné zvíře. Zajděte s ním na preventivní veterinární prohlídku, nedávejte mu najíst nejméně dvě hodiny před odjezdem, k pití podívejte čistou vodu (divili byste se, co všechno jsou občas zvířata schopna vypít!) a podejte léky proti zvedání žaludku, které zabrání nevolnostem a zvracení. Pro zvířata může být cestování stresující, doporučuje se proto podat přírodní prostředky jako například kozlík nebo mučenky.

I samotné umístění zvířete v automobilu má svá pravidla. V prvé řadě nesmí omezovat řidiče a ohrožovat stabilitu vozu. Zejména psi nesmějí být uvnitř vozu volně, ale musejí být připoutáni speciálními popruhy, které se připevní k bezpečnostním pásům. Menší plemena mohou cestovat v přepravním boxu fixovaném bezpečnostním pásem, totéž platí také pro kočky. Větší plemena je zase možné umístit do zavazadelníku odděleného dělící přepážkou, případně do klece.

Samozřejmostí je také přísun čerstvého vzduchu, což platí i v případě, že máte během jízdy puštěnou klimatizaci. Čas od času otevřete boční okna, aby se vzduch ve voze pročistil, avšak nikoliv do takové míry, aby zvíře vystrkovalo hlavu ven. Pocit to pro něj sice bude blažený, hrozí mu však infekce uší a očí

Snažte se zvíře nevystavovat přímému slunci, v případě pauzy parkujte ve stínu a nechejte zvíře krátce proběhnout, aby se protáhlo. Zejména v horkých měsících se doporučují zastávky každé dvě hodiny. Dbejte na to, aby zvíře dodržovalo pitný režim a v žádném případě jej nenechávejte samotné v zaparkovaném voze. I deset minut na přímém slunci pro něj může mít smrtelné následky!

 

Myslete také na ochranu interiéru – slouží k tomu pokrývky čalounění a zavazadelníku, které zachytí chlupy a zároveň se tím vyhnete poslintání v důsledku stresu zvířete. Dají se pořídit v hobbymarketech, prodejnách zvířecích potřeb nebo přímo u prodejců vozidel. Většinou je nabízejí jako součást příslušenství.

Zdroj:auto.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.