Doklady při řízení vozidla: Jaké u sebe mít „papíry“ a které může chtít městská policie?

Řízení motorového vozidla na pozemních komunikacích není jen tak. Stejně jako je třeba znát pravidla a umět stroj ovládat, je nutné vozit u sebe i několik dokumentů, které prokazí jisté skutečnosti. Zda máte řidičské oprávnění, registrované vozidlo, uzavřenou pojistku odpovědnosti za škody nebo třeba lékařské osvědčení. Jaké dokumenty tedy u sebe musíte vozit?

ŘIDIČSKÝ PRŮKAZ

Prvním nutným dokladem pro řízení vozidla je řidičský průkaz. Pokud jej nemáte při sobě, nic zásadního se neděje. Policie si může skutečnost, že máte platné oprávnění k řízení vozidla, zjistit na dálku. Přesto může tento skutek postihovat, ve správním řízení ovšem bude mít problém prokázat tzv. materiální aspekt přestupku. Pokud nemáte řidičské oprávnění na danou skupinu vůbec, potom hrozí samozřejmě tučné pokuty a zákaz řízení.

OSVĚDČENÍ O REGISTRACI VOZIDLA

Druhým povinným dokladem pro všechny řidiče je osvědčení o registraci vozidla, lidově zvaný malý techničák. Opět, pokud jej nemáte zrovna u sebe, nic hrozného se neděje, přestože policie se určitě bude snažit tento skutek postihnout. Ve správním řízení se ovšem můžete hájit stejně jako při momentální absenci řidičáku. Horší je to v případě, že řídíte auto, které není vůbec přihlášeno v registru vozidel.

ZELENÁ KARTA

Třetím dokladem, který musí vozit všichni bez rozdílu, je tzv. zelená karta, která prokazuje platné pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla, jinak také povinné ručení, které je třeba mít sjednané pro každé vozidlo, kterým se pohybujete po silnicích. Opět při jeho absenci při řízení hrozí postih, obrana ve správním řízení by však měla být snadná. Naopak velké problémy hrozí, pokud nemáte povinné ručení sjednané vůbec. Je dobré vědět, že zelenou kartu nejste povinni předložit strážníkům městské policie. Totéž platí o příslušnících celní správy.

LÉKAŘSKÝ POSUDEK O ZDRAVOTNÍ ZPŮSOBILOSTI

Tento doklad není povinný pro všechny řidiče, ale jen pro šoféry nad 65 let. Ti jsou povinni mít při řízení platný lékařský posudek o zdravotní způsobilosti, který musejí absolvovat v 65 letech věku, dále v 68 letech a všechny následující každé dva roky (70, 72, 74 atd.). Stejně jako zelenou kartu, ani lékařský posudek nemusíte ukazovat městské policii nebo celní správě.

OBČANSKÝ PRŮKAZ (NEPOVINNĚ)

Zákon o provozu na pozemních komunikacích doslovně neuvádí, že je řidič povinen mít při sobě občanský průkaz. Jste ovšem na vyzvání povinní prokázat svoji totožnost, a to buď prostřednictvím občanského průkazu, nebo pasu. Alternativně poslouží i řidičský průkaz (který stejně policii předkládáte), v krajním případě mohou policisté ověřit totožnost podle údajů z evidence obyvatel. Podle Nejvyššího správního soudu dokonce stačí pouze udat jméno, příjmení a datum narození.

 

Zdroj: autoweb.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.