Dovolená autem v cizině se letos Čechům prodraží

Češi, kteří v létě pojedou na dovolenou k moři autem, musí počítat s tím, že se jim cesta prodraží. V oblíbených a vozidlem dostupných destinacích, jako je Chorvatsko či Itálie, je totiž benzín i nafta již nyní, před nadcházející hlavní turistickou sezónou, o dost dražší než v České republice. Více lidé zaplatí i v zemích, přes které do cílové destinace pojedou.

Benzín je v Česku podle údajů ÚAMK pátý nejlevnější v Evropské unii. Kromě tradičně levnějšího Polska se za benzín platí méně ještě v Bulharsku, Litvě a Lotyšsku.

Podle agentury CCS se ve čtvrtek u čerpacích stanic v Česku platilo za nejprodávanější Natural 95 průměrně 32,71 Kč, za naftu 32,32 Kč.
V Německu stojí litr benzínu přes 40 korun, v Rakousku je o necelé dvě koruny dražší než v Česku.

Při cestě na dovolenou se ale přesto vyplatí natankovat tam, protože ve Slovinsku a Chorvatsku už za benzín zaplatíte přes 37 korun. Příliš neušetříte ani v případě cesty do Vysokých Tater, na Slovensku cena benzínu rovněž atakuje hranici 37 korun za litr. Motoristé navíc musí počítat s tím, že pohonné hmoty před začátkem prázdnin ještě zdraží.

„Blíží se prázdniny a s tím i související nárůst cen pohonných hmot, který sledujeme každoročně zejména u benzínu. V průměru se o prázdninách minulého roku pohybovala cena benzínu okolo 36,80 korun za litr a u nafty 36,20 korun za litr. Na prázdniny očekáváme zdražení cen pohonných hmot v ČR, a to zejména u benzínu,“ řekla Právu analytička společnosti Colosseum Eva Mahdalová.

Ceny ropy rostou
Za poslední týden se průměrná cena benzínu zvýšila o sedm, nafta zlevnila o dva haléře. Nejlevnější benzín a nafta byly v Královohradeckém kraji, naopak nejdražší pohonné hmoty se prodávaly v Jihomoravském kraji. „Nadále sledujeme velmi neobvyklý stav, jelikož průměrné ceny v Praze nejsou nejvyšší v republice,“ uvedla Mahdalová. V následujících dnech lze podle ní očekávat další zdražování.

Důvodem bude rostoucí cena ropy. „Cena ropy Brent se zvýšila na 66,37 dolaru za barel. Za tímto růstem stojí pokles ropných zásob USA, které zaznamenaly pokles třetí týden v řadě,“ řekla.

 

„Mezinárodní energetická agentura uvedla, že v dubnu byl přebytek ropy na globálním trhu až 3,2 miliónu barelů denně. Kartel OPEC uvedl, že v minulém měsíci zvýšil svoji produkci o 160 tisíc barelů na 31,21 miliónu barelů denně, nejvyšší úroveň od září 2012. Podle komentářů představitelů kartelu by těžební kvóty neměly být na červnovém zasedání sníženy. Počet těžebních zařízení v provozu v USA nadále klesá, i když tempo poklesu se značně zpomalilo,“ dodala.

zdroj: novinky.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.