Dovolená v Chorvatsku autem, lze ušetřit na benzínu správným tankováním?

Je tady čas letních dovolených a prázdninových cest a s ním i otázka, jedete-li autem, kde a kdy tankovat, aby to bylo nejvýhodnější.

Má smysl plánovat dovolenou podle toho, kolik a kde stojí litr pohonných hmot? Určitě, pokud je rozpočet jedním z vašich rozhodovacích aspektů nebo máte-li automobil s velkou spotřebou. Pokud bychom se podívali na to, kam jet, čistě jen optikou ceny paliva, tak pokud máte benzínový motor a tankujete Natural, měli byste, s nadsázkou řečeno, vyrazit do Bulharska.

Právě cesta přes Maďarsko a Rumunsko, a posléze Bulharsko, vychází v přepočtu na litr benzínu nejlevněji. Pokud vezmeme za výchozí bod průměrnou cenu Naturalu v ČR, tedy 30,35 Kč, tak v Maďarsku je o chlup levnější a to 30,09 Kč, v Rumunsku pak zaplatíte za litr Naturalu 27,2 Kč a v Bulharsku 27,13 Kč. Teoreticky, pokud natankujete v Čechách plnou, abyste přejeli dražší Slovensko (v průměru o cca 3 Kč na litru), tak pak vás cesta autem k moři vyjde relativně levně, tedy levněji než kdybyste jeli kamkoli jinam v Evropě.

U nafty je situace o to lepší, že diesel je na sousedním Slovensku levnější než u nás, je to 29,04 Kč vůči tuzemským 29,44 Kč, takže opět - do Bulharska pojedete Octavií 2.0 TDI levněji než em-trojkou do Itálie či Švédska. Je tam jak dražší nafta, tak benzín, Itálie u obou typů paliva přijde nejdráže. Absolutním vrcholem u Naturalu je Nizozemsko s 40,52 Kč za litr, v Itálii je to rovných 40 Kč za litr, u nafty je nejdražší zmiňované Švédsko s 36,46 Kč, Itálie je na druhém místě s 36,09 Kč.

Populární Chorvatsko? Záleží kudy pojedete a jakým autem. Natural i nafta jsou v Rakousku levnější než v ČR, takže tam stále můžete tankovat bez ostychu, ve Slovinsku je pak nafta dražší o padesátník na litr než u nás, v Chorvatsku pak už o cca 1,5 Kč. U benzínu je pak rozdíl ještě markantnější, Slovinsko je dražší asi o o 2,50 Kč, v Chorvatsku za litr Naturalu zaplatíte o více než 3 Kč na litr v porovnání s ČR.

Obecně dražší jsou naši západní sousedé, o pětikorunu a více na litru Naturalu zaplatíme ve Francii, Německu, či Portugalsku, podobně to je i u nafty, tam rozdíl ale není tak velký, mluvíme o diferenci spíše v hodnotě cca 3 Kč na jeden litr dieselu. Zamyšlení pak lze uzavřít doplněním, že kromě Bulharska se pak "vyplatí" cestovat na dovolenou do Pobaltí, Litva a Lotyšsko na tom jsou s cenou paliva lépe než ČR, naopak západ Evropy a sever, konkrétně Skandinávie, se pak cestovatelsky nevyplatí.

Zdroj:autoweb.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.