Dušičky se blíží – pozor na sváteční řidiče!

Jako každý rok nás čeká kolem Dušiček řada nepříjemností. Od zlodějů na parkovištích až po sváteční řidiče, kteří nemají v provozu co dělat.

ozhodli jsme se tento článek opakovat každý rok před začátku listopadu. Proč? Protože je, bohužel, stále aktuální – nehledě na bodový systém, na policejní represe, prevenci, a kdovíco ještě. Jakmile se přiblíží svátek mrtvých, vypukne na silnicích, každoročně, řidičské peklo. Nepotřebujete se vyzbrojit křížem, kůlem a palicí, i tak často narazíte za volantem na řidiče balancující mezi životem a záhrobím, věřící ve svou nesmrtelnost.

Povinné přezouvání na zimní pneumatiky, příprava na teploty pod bodem mrazu, výměna kapalin za nemrznoucí. To je obvyklá náplň práce všech zodpovědných motoristů během podzimu, nicméně na všechny řidiče čeká počátkem listopadu ještě jedno úskalí, které je nutné překonat. Den památky zesnulých, takzvané Dušičky.

O co jde? Některé prameny mluví o starých keltských zvycích, jiné o křesťanském uctívání věčnosti života, tak jako tak dojde jako každý rok k tomu, že první listopadový víkend vyrazí obrovské davy lidí na hřbitovy a … bohužel pro všechny kolem k tomu použijí auta. Nejinak tomu bude i letos, proto se i šéf dopravní policie Tržil nechal slyšet a varoval před nezkušenými řidiči a apeloval na ohleduplnost a trpělivost.Co tedy ve skutečnosti hrozí a jak se můžeme připravit? Na silnice vyjede extrémně vysoký počet lidí, kteří jinak nechávají svá auta stát celoročně v garáži. Jde o lidi, kteří neznají základní pravidla bezpečné jízdy, nic jim neříká technika vedení pohledu a jejich reakce jsou obvykle otupené melancholií a patosem spojenými s neveselými svátky.

Na co přesně je tedy si dát pozor? Řidič pod tíhou smutku a vzpomínek na zesnulé kamarády z války většinou zapomíná na blinkry, může se stát, že při odbočování ze silnice na parkoviště u místa věčného odpočinku znenadání odbočí. A co hůř, někdy se stejně rychle a nečekaně vrátí bez varování nazpět, když si uvědomí, že jede ve skutečnosti až ke hřbitovu v další vesnici.

Při jízdě za takovým řidičem je zapotřebí předvídat. Sváteční řidič toto umění bohužel neovládá… „Dušičkář“ také často neví kam jet, nezná cestu, protože ta se od loňska, kdy řídil naposledy, změnila, a tak často nereflektuje na přednost v jízdě. Často také za volantem špatně sedí a nemá přehled o situaci kolem sebe. Troubení a gestikulování situaci nezlepší, na místě je tolerance.Nejjednodušší a nejbezpečnější tedy je nevyjíždět a neriskovat, že se při sobotní projížďce oblíbenými okreskami potkáte s někým, kdo za volantem nemá co dělat.

Dalším řešením, pokud vážně bez svého auta nevydržíte, může být například akce na uzavřeném závodním okruhu (i s rizikem, že tam díky tesknícímu řidiči za volantem nějaké staré klasiky vůbec nedojedete).

Důležité prostě je se vyhnout těm účastníkům provozu, pro které řidičské sebevzdělávání skončilo kdysi před lety klasickou autoškolou.

Autor: Filip Rakovan

Zdroj: autoweb.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.