Stará auta jsou prý nebezpečná nejen pro přírodu, ale i pro lidské zdraví. Že tomu celému chybí logika, už dnes asi ani nikoho nepřekvapuje.
Evropské Unie upozorňuje na další aktuální problém. V Bruselu ho nazvali “Pandemic Motors”, přičemž tímto slovním spojením označují jev, kdy motoristé upřednostňují nákup levného ojetého auta před nákupem nového, údajně ekologičtějšího elektrifikovaného auta. Situaci podnítila zejména současná pandemie, kdy lidé opouštějí hromadnou dopravu a volí cestu individuální mobility.
Staré auto je “nepřítel státu”
Kauzu “Pandemic Motors” spustil obrovský zájem o levná ojetá auta a jejich nedostatek na trhu. Sklady přitom praskají novými elektromobily, o které není zájem. Neviditelná “volná ruka” trhu zkrátka přestala pracovat k prospěchu společnosti, EU se jí proto chystá naznačit, kterým směrem má ukázat, a jak by se měli spotřebitelé rozhodnout. Nikoliv na základě vlastních potřeb a preferencí, ale na základě požadavků EU. Ta potřebuje prodávat stále větší množství elektrifikovaných a plně elektrických aut a plnit tak svůj “zelený” sen o bezemisní dopravě. Že přitom jaksi nereflektuje ekonomickou sílu a reálnou koupěschopnost národa zničeného pandemií a stresem z nejistoty, nikoho nepřekvapuje.
Na základě analýz několika evropských společností monitorujících automobilový trh totiž dospěli zástupci EU ke zjištění, že rostoucí poptávka po levných autech ohrožuje přírodu i zdraví občanů. Jen ve Francii například stoupla poptávka po starších autech o 16 %, ale u nových aut je situace opačná a tempo jejich prodeje kleslo o 5 %. Jinak na tom není ani Španělsko, Nizozemsko, Belgie či Anglie. A přestože to data neuvádějí, evidentně je tento trend charakteristický pro celý EUPOL.
Roste zájem zejména o auta starší než 20 let. Důvod? Jejich cenová dostupnost. Pro EU je však tento stav nepřijatelný. Starší auta bez bezpečnostních asistentů mohou způsobit větší množství dopravních nehod. Zajímavé přitom je, jak se všechny kompetentní organizace vyhýbají odpovědnosti řidičů. Dopravní nehody totiž nezpůsobují starší auta, ale jejich řidiči, stejně jako lidi nezabíjejí zbraně, ale jiní lidé stlačují jejich spouště.
Za ekologii či bezpečnost se přitom často ukrývá jiný bezpečnostní problém – nepřipravenost a nevyspělost řidičů v autech. Pro ekonomiku je zkrátka velmi užitečné velké množství aut na silnicích (žádoucím způsobem roztáčejí ekonomiku), a tak je ochotna tolerovat to, že svojí nepozorností či špatným odhadem způsobují na silnicích více nehod. A starší auta bez asistenčních systémů do toho celého nepasují. Faktem však je, že v mnoha případech jsou ve špatném technickém stavu a jejich motory skutečně vypouštějí více emisí. Obávám se však, že EU nebude dělat rozdíly mezi vzorně udržovanými staršími auty a vraky na cestách. Jedním šmahem je legislativně omezí všechny a bez rozdílu.
Hromadná doprava je řešení
V EU si uvědomují, že hromadná doprava ztratila pro lidi atraktivitu a v časech pandemie se jednoduše bojí, a tak raději volí vlastní auta. Jak však upozorňuje Greenpeace, odliv od hromadné dopravy je mnohem větší problém, než starší auta na cestách. “Vlády jednotlivých zemí musí udělat vše pro to, aby omezily provoz na cestách. To však zahrnuje i to, aby lidem opět vrátili důvěru v bezpečný návrat do prostředků hromadné dopravy, “ řekl na adresu “Pandemic Motors” Sam Chetah-Welsh z Greenpeace. Jak konkrétně chce EU vůči prodeji levných ojetých aut zasáhnout, není zatím známo.
Autor: Vojtěch Koval, Foto: Škoda Auto
Zdroj: autojournal.cz