Hliníková kola vašeho vozu v zimě trpí. Jak je dokonale vyčistit?

Většina dnešních automobilů má ve své standardní výbavě elegantní sadu kol z lehkých slitin. Tyto nablýskané disky mají nejen zajímavý design, díky kterému lépe odvádí teplo z brzd, ale jsou též lehké. Tím ale bohužel jejich výhody končí.

Vzhledem k nižší tuhosti materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, jsou poměrně náchylné na poškození, například při parkování blízko obrubníku, a problémy mohou způsobit i posypové materiály, se kterými se především v zimě na silnicích často potkáme. I z tohoto důvodu se vyplatí o hliníková kola pečovat a pravidelně je čistit. Jak na to?

Investujte do speciálního přípravku určeného na tento typ kol

Prvním krokem je pravidelnost. Nenechávejte nečistoty na hliníkových kolech zbytečně dlouho. Sůl, bláto, jemné částečky z brzdových destiček a další nečistoty postupně narušují povrch disku. Druhým krokem je pořízení kvalitního čisticího prostředku určeného speciálně pro kola z lehkých slitin. Při použití stejného čisticího prostředku, kterým myjete zbytek vozu, totiž z kol často nedokážete zcela odstranit stopy „zapečené“ špíny a brzdového prachu. Přípravky určené pro hliníková kola zároveň neobsahují příliš abrazivní složky, které by mohly poškodit ochrannou vrstvu laku na hliníkových kolech.

Pomocí tlakové myčky či houby odstraňte větší nečistoty

Tlaková myčka je skvělý způsob, jak z kol odstranit většinu nečistot. Stejného výsledku, ale s větší námahou, můžete dosáhnout také pomocí mokré houby. Vyvarujte se naopak používání drsných kartáčů.

Aplikujte přípravek na čištění kol a nechte působit

Přípravek na čištění kol z lehkých slitin vyčistí kolo do hloubky, dostane se do všech úzkých mezer a pronikne do nečistot. Aplikace přípravku je velmi jednoduchá. Po nastříkání nechte přípravek několik minut působit. Nejlepší čističe také mění barvu, abyste přesně věděli, kolik nečistot se z kol odstranilo. Následně veškerou špínu a zbytky čisticího prostředku jednoduše smyjte tlakovou myčkou nebo mokrou houbou. Pokud byla kola více znečištěná, můžete kola ještě jednou umýt vlažnou vodou.

Naneste na kola vosk, který jim dodá ochrannou vrstvu 

Po dokonalém vyčištění můžete svým kolům dopřát speciální vosk. Ten přidá ochrannou vrstvu, která pomůže zabránit usazování brzdového prachu a ochrání vaše kola před opotřebením v souvislosti s posypovými materiály. V zimě je u otevřených hliníkových kol určitým rizikem i to, že se během jízdy veškeré nečistoty ze silnice mohou přes disky dostat až na některé části brzd, což může být příčinou problémů.

Hliníková kol a automyčka

Pokud budete s hliníkovými koly často používat automyčku, drsné kartáče mohou způsobit narušení ochranného povrchového lakování a kola se stanou méně lesklá. Kromě toho většina programů automyček nikdy nedokáže vyčistit kola zcela dokonale.

 

Autor: Martina Štastná

Zdroj: autofinesse.com, wd40.co.uk

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.