Jak postupovat při nehodě v zahraničí: volejte asistenci a foťte

Zachovejte klid, zabezpečte místo nehody, poskytněte první pomoc a hlavně volejte svou asistenční službu. Poradí vám, jak postupovat, a pomohou i s překladem v případě, že si s místními nerozumíte.
  • I veleopatrný řidič se může přimotat k nějakému karambolu. Stres se zmírní, když budete mít jasno, jak v takové situaci postupovat.
  • První kroky jsou všude stejné. Jste-li toho schopni, zabezpečte místo nehody. Zapněte varovná světla, oblečte si reflexní vestu, instalujte výstražný trojúhelník. Zjistěte stav účastníků nehody – je někdo raněn? Volejte záchranku (obvykle uspějete s linkou 112). V rámci svých možností poskytněte první pomoc, než přijedou odborníci. Pokud je to třeba, volejte policii. Jestli je nehoda šetřena policií, protokol podepište, pouze pokud mu rozumíte. Když ne, vepište do něj (česky) své stanovisko a pak teprve podepište
  • Volejte asistenci. Číslo na svou asistenční službu mějte uložené v mobilu, najdete ho také na zelené kartě, kterou musíte mít v cizině s sebou. Uveďte své jméno, rodné číslo, registrační značku vozu a v ideálním případě i číslo smlouvy. Vysvětlete, co se stalo. Asistence vám poradí, co dělat. Když se vám později bude zdát, že vás okolnosti (policie, odtahová služba, druhý účastník nehody…) nutí k jinému postupu, volejte asistenci znovu a vše konzultujte. I opakovaně. Nedělejte nic jinak, než jste se předtím domluvili – mohlo by to zkomplikovat výplatu pojistného plnění. Jste vyklepaní a asistence na vás valí spoustu informací? Hovor si nahrávejte nebo si alespoň dělejte poznámky.
  • Dokumentujte všechno. Stojí-li kolem lidé, vezměte si na ně kontakt, aby v případě, že se s druhým řidičem nedomluvíte po dobrém, mohli podat svědectví. Vyfoťte situaci z několika úhlů. Detaily i celek. Zvláště pokud se cítíte vinni, dobře zdokumentujte poškození druhého vozu. Od této chvíle také platí – dobře si uschovejte všechny zápisy, doklady, protokoly a účtenky, které s řešením situace souvisí.
  • Sepište Záznam o dopravní nehodě. Výhodou evropského formuláře je, že je ve všech jazykových mutacích stejný. Pokud každý z řidičů vytáhne z přihrádky svou verzi, budou si rozumět, protože kolonky jsou shodně rozmístěné. Součástí formuláře je i kontakt na účastníky nehody. Chybu neuděláte, když při vyplňování této kolonky protistraně ukážete doklady a budete je požadovat i po ní. Na Záznam o nehodě popište situaci česky, pokud nerozumíte druhému řidiči či nesouhlasíte s jeho verzí, připište to do komentáře. Pozor: vše (včetně podpisů) musí být na formuláři napsáno, ještě předtím, než od sebe oddělíte originál od kopie. Na nic, co je dopisováno později, se nebere zřetel. Nezoufejte, když záznam nevytvoidnesříte. Pokud situaci řeší policie, zvládne se to i bez něj. Pro pojišťovnu budete potřebovat protokol z jejího šetření.

Rada odborníka

Doporučujeme, aby řidiči vozili vždy českou verzi Záznamu o nehodě. A také aby nespoléhali na to, že přijede policie, nedošlo-li při nehodě ke zranění. 

Milan Káňa, Kooperativa

  • Nehodu oznamte své pojišťovně. Jste-li viník, nahlaste své pojišťovně nehodu. Zvládnete to i z ciziny buď telefonicky či prostřednictvím webu. Pojišťovna poté ve spolupráci s partnerem v zahraničí vyřídí nároky poškozeného cizince. Poškodili jste si při vámi zaviněné nehodě i svoje auto? Pak pomůže havarijní pojištění. Jestliže ho nemáte, máte smůlu. Pojišťovna vám sice v rámci asistence pomůže se zorganizováním opravy či odtahu, platit ale budete všechno sami. Dobrý tip – havarijní pojištění si můžete sjednat i krátkodobě, třeba jen na dobu dovolené.
  • Vyřizování bývá dlouhé. Jestli jste poškozený, máte možnost volby. Buď uplatníte své nároky přímo v zahraničí u pojišťovny viníka (což se vyplatí u déle trvajícího pobytu či u menší, snadno opravitelné škody), nebo se můžete obrátit na takzvaného škodního zástupce v ČR. Toho má každá pojišťovna, která nabízí povinné ručení. Kdo je příslušným škodním zástupcem, lze zjistit na webových stránkách České kanceláře pojistitelů (https://ic.ckp.cz/ICwww/servlet) po zadání údajů o nehodě a pojišťovně viníka. Počítejte s tím, že vyřízení celé záležitosti může trvat i několik měsíců. Pomoc poškozeným při zahraniční dopravní nehodě nabízejí specializované advokátní kanceláře. Za službu pak platíte procenty z vymožené částky. Případně můžete škodu nahlásit na svou havarijní pojistku, vše bude mnohem rychlejší, ale riskujete, že budete platit spoluúčast či přijdete o bonusy (k tomu pojišťovny přistupují různě). Co když viník od nehody ujede? Jestli vám byla způsobena škoda na zdraví, můžete se obrátit na Českou kancelář pojistitelů.
  • Jste zraněni? Spojte se s asistenční službou Odvezli vás do nemocnice a vy vůbec nevíte, kde je auto, kdy vás pustí... Hned jak to bude možné, spojte se s asistenční službou své pojišťovny. Vysvětlete situaci, nahlaste událost. Auto i s nákladem nejspíš policie nechala odvézt na policejní parkoviště, tam ho asistence dohledá a dá vám vědět další postup. Vaším úkolem bude hlavně zajistit dokument od policie o šetření události.
  • Nenechte se ulovit. Není vaše auto schopno dalšího provozu? První pravidlo je: volejte svou asistenci a řiďte se jejími pokyny. Zásadně nepřijímejte nabídku služeb od takzvaných lovců nehod, kteří se úplně náhodně objeví na místě. S nejvyšší pravděpodobností by pojišťovna nechtěla náklady proplatit. Jestli máte dobrou pojistku, je možné, že jen svůj náklad přeložíte do náhradního auta a budete pokračovat v cestě. Vaše auto mezitím zamíří do servisu. Pokud takové pojištění nemáte, s nejvyšší pravděpodobností vaše smlouva stačí alespoň na to, aby vás odtáhli do servisu a zaplatili noc v hotelu. Opravu si pak zaplatíte sami a můžete pokračovat v cestě. Jde o totálku? I to bude muset potvrdit zástupce vaší pojišťovny. Když budou chtít vrak dopravit do Česka, nedivte se tomu.

Kdy je třeba volat policii?

Vždy platí, že nehody se zraněním či dokonce s úmrtím musí být hlášeny policii. Ve vlastním zájmu ji volejte i ve chvíli, kdy viník z místa ujel, případně existuje podezření, že některý z řidičů je pod vlivem alkoholu či drog. Chybu neuděláte, ani když nehoda ohrozí životní prostředí (třeba únikem převážených kapalin z cisterny…). Někde je třeba policii volat, i když: 

• BULHARSKO alespoň jedno vozidlo má registrační značku jiného státu; nehody se účastní víc než dvě auta.

• ESTONSKO, LITVA materiální škodu utrpěla třetí osoba (majitel zaparkovaného vozidla, poškození dopravní značky, oplocení…).

• CHORVATSKO policejní protokol o řádném vyšetření nehody je třeba mít při výjezdu ze země, pokud je auto viditelně poškozené.

• ITÁLIE následkem nehody došlo k omezení provozu.

• LUCEMBURSKO následkem nehody došlo k omezení provozu; v případě přejetí zvířete.

• MAĎARSKO policejní protokol o řádném vyšetření nehody je třeba mít při výjezdu ze země, pokud je auto viditelně poškozené; pokud k nehodě voláme policisty, aniž by byl někdo zraněn – např. když se řidiči nemohou dohodnout na míře zavinění – může trvat dlouhé hodiny, než dorazí.

• MALTA po nehodě, při níž došlo k poškození veřejného majetku.

• NĚMECKO nehodu je třeba ohlásit při poškození zaparkovaného vozidla, jehož majitel není přítomen na místě nehody.

• NIZOZEMSKO při nehodě došlo ke značné škodě na některém z vozidel.

• ŠVÉDSKO policii je třeba oznámit každou kolizi se zvěří.

• RUMUNSKO raději volejte vždy při jakémkoliv poškození vozidla následkem srážky.

• VELKÁ BRITÁNIE pokud při nehodě došlo k materiální škodě či usmrcení zvířete, viník musí událost nahlásit policistům osobně, nejpozději do 24 hodin od události.

Zdroj: www.platformavize0.cz

 
 
Autor: Jolana Nováková Zdroj: idnes.cz
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.