Jak se v roce 2020 měnily ceny povinného ručení a havarijního pojištění?

Každé vozidlo, které je registrované a pohybuje se po pozemních komunikacích, musí mít sjednané nějaké autopojištění.

Na tom se nic nemění. Co se ale mění, to jsou jeho ceny. Jak se povinnému ručení a havarijnímu pojištění dařilo v roce 2020?

JAKÉ POJIŠTĚNÍ BYSTE SI PRO AUTO MĚLI SJEDNAT?

Autopojištění dělíme na povinnou a nepovinnou složku. Už název napoví, že v případě povinné složky jde o povinné ručení, v druhém případě pak o havarijní pojištění. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Povinné ručení se vztahuje na škody, které provozem svého vozidla způsobíte třetím stranám. Může jít o škody na majetku i škody na zdraví. Škody, které v důsledku této pojistné události vzniknou na vašem vozidle, zaplatíte z vlastní kapsy, případně je může vykrýt havarijní pojištění.

Jak se v roce 2020 vyvíjely ceny autopojištění?

Ceny pojištění se každý rok mění. Má na ně vliv situace na trhu a hromada dalších parametrů. Pojistné ale dlouhodobě narůstá, změna se očekávat nedá. Jedinou šancí jak ušetřit může být změna pojišťovny.

Co ovlivňuje cenu povinného ručení?

Výpočet pojistného závisí na mnoha faktorech, mezi které patří:

  • Věk řidiče
  • Adresa vašeho bydliště.
  • Řidičská zkušenost
  • Technické parametry vozidla jako obsah a výkon motoru, stáří vozu a jeho hmotnost, počet sedadel, využití atd.
  • Roční nájezd kilometrů.
  • Nastavení pojistných limitů. Tady si dejte dobrý pozor, jak si je nastavíte, abyste kvůli pár ušetřeným desetikorunám nezaplatili v případě nehody statisíce nebo dokonce miliony.

Od čeho se odvíjí cena havarijního pojištění?

Havarijní pojištění kryje škody na vlastním vozidle vzniklé v souvislosti s pojistnou událostí. Co ovlivní výši pojistného?

  • Pojištěná rizika. Pojistíte se jen pro případ autonehody, nebo se pojistíte i proti střetu se zvěří, odcizení vozidla, vandalismu, živelním pohromám?
  • Pojistné ovlivní i výše spoluúčasti, tedy částky, kterou v případě pojistné události doplatíte z vlastních zdrojů. Nejčastěji řidiči volí spoluúčast ve výši 5 %.
  • Důležitá je i pojistná částka, která musí odpovídat obvyklé ceně vozidla.
Náš tip: Při koupi nového vozidla není od věci připlatit si tzv. GAP pojištění

Ochrání vaše vozidlo před ztrátou hodnoty. Když si totiž pořídíte nový vůz, jeho hodnota hodně spadne už ve chvíli, kdy vyjedete z prodejny. Klesá každý měsíc, největší propad je první tři roky od pořízení.

Když vám tedy někdo nový vůz zničí, nedostanete jen částku, která odpovídá tržní hodnotě vozidla. GAP pojištění pokryje rozdíl mezi kupní cenou vozidla a plněním z havarijního pojištění.

 

Autor: komerční prezentace

Zdroj: autoweb.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.