KOUSÁNÍ NEHTŮ A KŮŽE NEHTOVÝCH LŮŽEK
Tyto zlozvyky spojujeme většinou s dětmi, ale často se objevuje i u dospělých, zvláště ve stresových situacích nebo při psychických problémech. Je častější u mužů, důvodem může být i agrese, která se takto navenek ventiluje. V neposlední řadě může příčinou být nedostatek vápníku.
Co způsobuje: Krvácení a zánět nehtového lůžka, na druhé straně škodí i zubům, kdy může podpořit vznik zánětu dásní či narušení zubní skloviny.
Slovo odborníka:
„Okusování nehtů a okolní kůžičky může způsobit hlavně paronychium, což je zánět nehtového lůžka a jeho okolí. Projevuje se bolestí, otokem, zarudnutím a změnami jak nehtu, tak i jeho okolí. V některých případech je nutná celková terapie antibiotiky. Navíc v důsledku často trvalých změn nehtové ploténky je ona náchylnější i k dalším infekcím, jako jsou například plísně nehtů.“ říká dermatoložka Anna Jiráková z Dermatovenerologické kliniky University Karlovy. Jako prevence se doporučuje poupravit jídelníček, abychom měli dost vápníku (doporučuje se přidat brokolici, zelený hrášek, lískové oříšky nebo slunečnicová semínka atd.). V lékárně je také k dostání i bezbarvý lak, který chutná hořce a okusování nehtů může zabránit.
OLIZOVÁNÍ A OKUSOVÁNÍ RTŮ
Olizování rtů má obvykle příčinu v tom, že jsou suché. Olíznutí sice přináší krátkodobou úlevu, ale rty se pak vlivem trávicích enzymů ještě více vysušují. Příčina suchých rtů bývá nejčastěji v nedostatečném pitném režimu nebo nedostatku vitamínu B. Dalším důvodem můžou být chlad a sucho, pobyt v klimatizovaných prostorách nebo projev začínajícího onemocnění.
Co způsobuje: Vysušené rty mají tendenci praskat. Okusováním suché kůže riskujete zatržení nebo prasknutí rtu, které vyvolá krvácení, a rána se pak stane vstupní branou pro bakteriální, plísňová a jiná onemocnění.
Slovo odborníka:
„Suché a popraskané rty jsou jedním z rizikových faktorů pro vznik oparů, neboť kožní bariéra je zde porušena. Původcem tzv. oparu na rtech je virus herpes simplex 1 typu. K prvnímu kontaktu člověka s tímto virem dochází již v dětství, kdy první infekce často probíhá bez příznaků. Poté virus přetrvává v těle, a nastanou-li příhodné podmínky, vycestuje do příslušného místa na kůži nebo sliznici, např. sliznici rtů. Rizikovými faktory pro aktivaci viru jsou také psychický stres, zvýšená fyzická aktivita nebo pobyt na slunci,“ upozorňuje dermatoložka Anna Jiráková z Dermatovenerologické kliniky Univerzity Karlovy.
Další zlozvyky, které nám ničí zdrví a rady odborníků najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 40.
Zdroj: ahaonline.cz