Během rýmy se špatně dýchá, to však není způsobeno přítomností hlenu, nýbrž to způsobují zduřelé sliznice.
Rýma může být způsobena alergiemi, viry i bakteriemi. Pokud nejste alergici a bojujete s rýmou, je nejspíše způsobena virovou infekcí.
Pokud máte pocit, že na vás rýma přichází v určitých obdobích, je možné, že máte alergii. V tom případě se zajděte otestovat k lékaři. Při alergické rýmě jsou hlavní pomocí léky proti alergii, Antihistaminika. Ty jako alergik můžete mít doma preventivně, a dávat si je, když tušíte, že rýma zase přichází.
Inkubační doba a přenos rýmy
Rýma se přenáší kapénkovou infekcí i osobním kontaktem. Viry způsobující rýmu jsou téměř všudypřítomné, a je jich více než 200 druhů. Ty se neustále mění, proto na rýmu neexistuje očkování.
Inkubační doba rýmy je 1-3 dny a člověk je náchylnější k nakažení, když má sníženou imunitu. Prochladnutí je jeden z hlavních případů, kdy dochází ke snížené imunitě, proto je podzim nejrizikovějším obdobím.
Virová, nebo bakteriální rýma
Ačkoli je původcem rýmy virové onemocnění, v dutinách se vám mohou přemnožit bakterie, a nastává bakteriální infekce. Doba léčby rýmy je většinou do jednoho týdne. V případě, že se jedná o bakteriální rýmu, je léčba delší.
Rozvine-li se bakteriální infekce, dojde ke změně hlenu, který vysmrkáváte. Z čirého přechází do hustého, žlutě až zeleně zbarveného a následuje zvýšení teploty.
V takovém případě navštivte lékaře. Pokud vám doktor potvrdí bakteriální infekci, předepíše vám antibiotika.
Jak se zbavit rýmy
Při rýmě je jako u všech onemocnění vhodné relaxovat a příliš se nenamáhat. Není nutné brát si nemocenskou, ale po práci udržujte klidový režim na lůžku. V posteli se teple zabalte a podložte si hlavu, aby hlen mohl vytékat.
BABSKÉ RADY NA RÝMU, ANEB CO POMÁHÁ
- Vdechování vodní páry
- Kuřecí vývar
- Horká koupel
- Bylinné čaje s medem a citrónem
- Jezte hodně ovoce
- Vyhýbejte se mléčným výrobkům
- Berte zinkové tablety
- Česnek
- Nosní výplach solným roztokem
- Spánek
- Nosní kapky
JAK VYLÉČIT RÝMU? HOMEOPATIKA I LÉKY
Častým smrkáním zabráníte rozmnožování virů a zhoršení infekce.
Viry zabíjejí vysoké teploty, proto se naložte do horké vany a poté se rychle zabalte a ulehněte do postele. Přijde uměle vyvolaná horečka a vy se budete silně potit. To je žádoucí, neboť dochází k rychlému zabíjení virů. Po půl hodině se opět převlečte do suchého a teplého oblečení.
Uvařte si silný domácí kuřecí vývar. Nejen, že si pochutnáte, ale vývar má také silné odhleňovací účinky.
Zinkové tablety také zamezují rozmnožování virů, popřípadě se můžete v homeopatických lékárnách zeptat na jiné látky. Doporučují se Allium cepa 9ch, Dulcamara 9ch nebo Kalium biochromicum 9ch, záleží na typu rýmy.
Na zmírnění zduření sliznice používejte nosní kapky, s těmi ale opatrně, jsou vysoce návykové a při dlouhodobém užívání jsou kontraproduktivní.
Nedoporučuje se konzumace mléka a mléčných výrobků, neboť způsobují zahlenění organismu.
Zdroj: zdraví.euro.cz