Jak se zbavit rýmy? Pomůžou léky i babské rady.

Rýma je zánět nosní sliznice, který se projevuje pocitem plného nosu a výtokem hlenu. Ačkoli je rýma „zabiják mužů“, ve většině případů se jedná o virové onemocnění, které nevyžaduje lékařské vyšetření. Běžná doba léčby je 7 dní.

Během rýmy se špatně dýchá, to však není způsobeno přítomností hlenu, nýbrž to způsobují zduřelé sliznice.

Rýma může být způsobena alergiemi, viry i bakteriemi. Pokud nejste alergici a bojujete s rýmou, je nejspíše způsobena virovou infekcí.

Pokud máte pocit, že na vás rýma přichází v určitých obdobích, je možné, že máte alergii. V tom případě se zajděte otestovat k lékaři. Při alergické rýmě jsou hlavní pomocí léky proti alergii, Antihistaminika. Ty jako alergik můžete mít doma preventivně, a dávat si je, když tušíte, že rýma zase přichází.

Inkubační doba a přenos rýmy

Rýma se přenáší kapénkovou infekcí i osobním kontaktem. Viry způsobující rýmu jsou téměř všudypřítomné, a je jich více než 200 druhů. Ty se neustále mění, proto na rýmu neexistuje očkování.

Inkubační doba rýmy je 1-3 dny a člověk je náchylnější k nakažení, když má sníženou imunitu. Prochladnutí je jeden z hlavních případů, kdy dochází ke snížené imunitě, proto je podzim nejrizikovějším obdobím.

Virová, nebo bakteriální rýma

Ačkoli je původcem rýmy virové onemocnění, v dutinách se vám mohou přemnožit bakterie, a nastává bakteriální infekce. Doba léčby rýmy je většinou do jednoho týdne. V případě, že se jedná o bakteriální rýmu, je léčba delší.

Rozvine-li se bakteriální infekce, dojde ke změně hlenu, který vysmrkáváte. Z čirého přechází do hustého, žlutě až zeleně zbarveného a následuje zvýšení teploty.

V takovém případě navštivte lékaře. Pokud vám doktor potvrdí bakteriální infekci, předepíše vám antibiotika.

Jak se zbavit rýmy

Při rýmě je jako u všech onemocnění vhodné relaxovat a příliš se nenamáhat. Není nutné brát si nemocenskou, ale po práci udržujte klidový režim na lůžku. V posteli se teple zabalte a podložte si hlavu, aby hlen mohl vytékat.

BABSKÉ RADY NA RÝMU, ANEB CO POMÁHÁ

 • Vdechování vodní páry
 • Kuřecí vývar
 • Horká koupel
 • Bylinné čaje s medem a citrónem
 • Jezte hodně ovoce
 • Vyhýbejte se mléčným výrobkům
 • Berte zinkové tablety
 • Česnek
 • Nosní výplach solným roztokem
 • Spánek
 • Nosní kapky

JAK VYLÉČIT RÝMU? HOMEOPATIKA I LÉKY

Častým smrkáním zabráníte rozmnožování virů a zhoršení infekce.

Viry zabíjejí vysoké teploty, proto se naložte do horké vany a poté se rychle zabalte a ulehněte do postele. Přijde uměle vyvolaná horečka a vy se budete silně potit. To je žádoucí, neboť dochází k rychlému zabíjení virů. Po půl hodině se opět převlečte do suchého a teplého oblečení.

Uvařte si silný domácí kuřecí vývar. Nejen, že si pochutnáte, ale vývar má také silné odhleňovací účinky.

Zinkové tablety také zamezují rozmnožování virů, popřípadě se můžete v homeopatických lékárnách zeptat na jiné látky. Doporučují se Allium cepa 9ch, Dulcamara 9ch nebo Kalium biochromicum 9ch, záleží na typu rýmy.

Na zmírnění zduření sliznice používejte nosní kapky, s těmi ale opatrně, jsou vysoce návykové a při dlouhodobém užívání jsou kontraproduktivní.

Nedoporučuje se konzumace mléka a mléčných výrobků, neboť způsobují zahlenění organismu.

Zdroj: zdraví.euro.cz

 

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.