Jak snížit nebezpečí, které na nás číhá na letních silnicích?

Sníh a náledí jsou často uváděnými hrozbami pro bezpečnost řidičů v chladném počasí. Nicméně i letní měsíce s sebou přinášejí řadu nebezpečí, od zvýšeného provozu „letních dovolenkářů“ přes opravy silnic a oslnění sluncem až po nepředvídatelné počasí.

Ostatně červencové a srpnové statistiky nehod často mluví samy za sebe. Co může pomoci?

Zdvojnásobte údržbu a kontrolu auta 

Extrémní horka si vybírají daň nejen na lidech, ale i na vozidlech. Mohou vést k prasknutí pneumatik, ovlivnit brzdné schopnosti vozidla, způsobují též snadnější přehřátí motoru a vyšší zátěž téměř všech mechanických součástek. Proto se vyplatí věnovat zvýšenou pozornost tlaku v pneumatikách a jejich dezénu, kontrole brzd i chladicího systému.

Dávejte pozor na nepozorné řidiče i ostatní účastníky provozu

Ať už se jedná o rodiny na dovolené nebo studenty mířící za zábavou, letní silnice jsou plné řidičů, kteří jsou roztržitější než obvykle. Léto obecně přináší více rozptýlení, proto dávejte pozor na řidiče, kteří nevěnují dostatečnou pozornost svému okolí. Stejně tak ale nezapomeňte, že stejně nepozorní mohou být i další účastníci silničního provozu, od motorkářů přes cyklisty až po chodce.

Auto se stromem na střeše z důvodu nepřízně počasí.
zdroj: unsplash.com

Pravidelně sledujte předpovědi počasí

V závislosti na tom, kde se zrovna nacházíte, může rozmarné letní počasí zahrnovat bouřky či lijáky, které mají za následek bleskové povodně, a jak víme z loňska i tornáda. Mnoho nepříznivých povětrnostních jevů přitom může vzniknout velmi rychle a nečekaně. Ujistěte se, že znáte předpověď pro oblast, a pravidelně ji kontrolujte, abyste se ujistili, že se nic nezměnilo.

Raději více než méně

Zvětšení vzdálenosti mezi vámi a před vámi jedoucím vozidlem může pomoci kompenzovat nebezpečí, které přináší hustší provoz, stavební zóny i řidiči na dovolené, kteří se pohybují v neznámých oblastech.

Pozor na slunce a horko

Řízení obecně může být pro naše oči velmi náročné. V letních měsících, kdy je slunce v plné síle, se musíme vypořádat se zvýšeným množstvím odlesků od silnice i ostatních vozidel.

To může být nebezpečné zejména brzy ráno a pozdě večer, proto se vyplatí mít po ruce polarizační sluneční brýle. V neposlední řadě je snadné podcenit, jak moc nás může teplé a slunečné počasí unavit, nezapomínejte na přestávky i pravidelný pitný režim.

Autor:Martina Šťastná

Zdroj: safehighways.org, trafficsafetystore.com, carsmag.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.