Jak správně a bezpečně řídit v silně větrném počasí? Tyhle tipy musíte znát

V posledních dnech čelíme velmi silnému větru, často ve spojení s deštěm, sněžením nebo námrazou. Jelikož je každoročně se zhoršeným počasím spojena řada dopravních nehod, připomeňme si některá doporučení, jak se připravit na zhoršené podmínky na silnicích.
  • Nejlepším řešením je cestu odložit
  • Vyjíždějte jen v případě nouze
  • Pokud je cesta nevyhnutelná, buďte připraveni
 

V posledních dnech čelíme velmi silnému větru, často ve spojení s deštěm, sněžením nebo námrazou. Jelikož je každoročně se zhoršeným počasím spojena řada dopravních nehod, připomeňme si některá doporučení, jak se připravit na zhoršené podmínky na silnicích.

Je důležité zbytečně neriskovat

Řada čerstvých absolventů autoškol se v průběhu výcviku nesetká se zhoršenými podmínkami jízdy z důvodu špatného počasí. Vzhledem k tomu mohou být čerství řidiči silně zaskočeni a mnohdy netuší, jak se za volantem v takové chvíli zachovat.

Situace je nebezpečná nejen pro ně, ale i pro ostatní účastníky silničního provozu. Pojďme si tedy zopakovat několik tipů pro jízdu v silném větru.

Při silném větru vyjíždíte jen pokud je to nutné

Nejbezpečnějším způsobem, jak se vyhnout problémům na silnicích, spojených se silným větrem nebo s klimatickými problémy, je zůstat v bezpečí a vůbec nevyjíždět. Je dobré sledovat předpověď počasí a v případě jejího zhoršení je lepší cestu odložit a nevystavovat se zbytečnému riziku.

Na silnice byste se měli vydávat pouze v případě nouze. Tedy v takové situaci, kdy je zapotřebí neodkladné vyhledání lékařské pomoci anebo když hrozí vysoké nebezpečí vám či jinému člověku. Návštěva obchodu, kina nebo společenské akce do těchto situací nepatří.

Pokud musíte vyjet, buďte připraveni

Před cestou je dobré se připravit na veškeré eventuality, které vás mohou na cestě zastihnout. Měli byste mít s sebou náhradní pneumatiku případně sadu na opravu defektu. Do výbavy patří i nabíječka mobilního telefonu do auta. Určitě si vezměte teplé oblečení. Nezapomeňte lékárničku a přibalte svítilnu s náhradními bateriemi.

Zpomalte

Přirozenou lidskou reakci je rychlý útěk z nebezpečných situací. Pro jízdu ve vichřici to neplatí. Vzhledem k poryvům větru se snižuje ovladatelnost automobilu a zvyšuje se riziko nehody. Zpomalte na takovou rychlost, v jaké jste schopni bezpečně ovládat vozidlo i v nepředvídatelných poryvech větru.

Jízdu přizpůsobte typu vozidla

Zcela jinak se ve větru budou chovat malé aerodynamické vozy a nákladní auta nebo autobusy, které mají velkou boční plochu. U nich může při silném bočním poryvu hrozit i převrácení. Proto není u od věci zastavit na bezpečném místě a počkat, až se živly uklidní.

Podobná situace platí také u řidičů motocyklů. Zde stačí i slabší poryv větru, který zásadně ovlivní ovladatelnost motocyklu a snadno jezdce vyvede z rovnováhy.

Předvídejte

Když vyjíždíte do otevřeného prostoru, připravte se na náhlé nárazy větru. Důležité je zpomalit na bezpečnou rychlost, při které dokážete korigovat způsobené změny směru.

Opatrnost při předjíždění

Pokud to jde, je lépe se předjíždění zcela vyhnout. Když už musíte předjet, dodržujte následná opatření. Při předjíždění se ponechte dostatečný boční odstup. Pokud předjíždíte nákladní automobil nebo autobus, počítejte s bočními poryvy.

Pozor v lesních úsecích

Musíte-li jet lesem, neustále sledujte nejenom dění na silnici, ale také v okolí. Přes silnici mohou ležet vyvrácené stromy nebo ulámané větve, které mohou způsobit vážné nehody.

Ve městech dávejte pozor na uvolněné střešní tašky nebo na neupevněné předměty, které mohou být větrem odneseny do silnice. Také sloupy elektrického vedení představují zvýšené nebezpečí.

Důležité je správné držení volantu

Často jsme zvyklí řídit ležérně, s jednou rukou volně položenou na volantu. Tomu bychom se měli ve zhoršených podmínkách vyhnout. Řidič má nejlepší kontrolu nad vozidlem s rukama umístěnýma na volantu v pozici 3 a 9 (jako ručičky na hodinách).

Bezpečně zaparkujte

V cíli cesty se vyhněte parkování pod stromy, pod lampami osvětlení nebo pod sloupy. Při otevírání dveří dejte pozor na možný náraz větru, který může poškodit vozidlo nebo vás zranit.

 

Autor: Petr Bergmann

Zdroj : Dnes, elektrickvozy.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.