Jak ušetřit peníze cestou k moři: Tajné tipy od místních, neplacení dálniční známky a tankování za pakatel

Cesta k moři je spojena s nutnými výdaji za pohonné hmoty a všemožné poplatky, které na nás po cestě čekají. Přesto se dají poměrně snadno ušetřit tisíce, jen je nutné vědět jak.

Cesta do prosluněného Chorvatska, oblíbeného to dovolenkového cíle pro miliony Čechů, se každým rokem stává dražší. Pochopitelně, pohonné hmoty nezlevňují, dálniční poplatky také nemají sestupnou tendenci a se vstupem Chorvatska do eurozóny se dá čekat podobný progres jako v kterékoli jiné „eurozemi“, jež přešla od své národní měny: na začátku bylo zdražení. Hledali jsme způsob, jak vám alespoň trochu peněz ušetřit, a jeden tip, podpořený informacemi přímo od našeho kamaráda ze Slovinska, bychom tady měli.

Dálniční známka ve Slovinsku: měsíc je minimum

Začneme tím, že se vyhneme dálnici přes Slovinsko. Nastavení slovinských dálničních známek (týden/měsíc/rok) je totiž záměrně postavené tak, aby vám „týdenní nestačila a měsíční byla příliš hodně“. Jakou ale zvolíte, když jedete na 10/14 dní, je asi jasné. A ani ten týden (u moře) se s cestou nemusí stihnout. Chápu, státní kasu je třeba soustavně plnit a tohle je vpravdě triviální způsob, jak tak činit soustavně. Nemám to v podstatě Slovincům za zlé, každý ministr financí by postupoval stejně. Chceš k moři? Zaplať.

Přesto existuje poměrně jednoduchá cesta napříč Slovinskem, která se dá jet téměř i bez navigace a vyjde v průměru jen o několik desítek minut delší, než je cesta po dálnici. A především – je zcela zdarma. Mnohým cestovatelům k Jadranu je pochopitelně známa, nicméně neuškodí si ji zopakovat. Začíná tím, že v Rakousku sjedete z dálnice A9 na sjezdu 226 směr Gersdorf a Mureck. Za Mureckem se držte značení na Slovinsko a hranici, přejedete po mostě řeku a jste ve Slovinsku.

 

 

Z Ptuje se stalo „tankovací centrum“

Hned za mostem se dáte na silnici číslo 433 směr Záhřeb a Maribor, za Občinou Lenart potom na Ptuj. V Ptuji potom doporučujeme navštívit jednu z těchto čerpacích stanic:

  • AS 24, Zagrebška cesta 49B (non stop)
  • Petrol, Ormoška cesta 26b, 2250 Ptuj (non stop)
  • OMV, Ormoška cesta 32, 2250 Ptuj (u supermarketu Mercator, 6–22 hod.)
  • MOL, Puhova ulica 19A, 2250 Ptuj (6–22 hod.)
  • Petrol, BS, Dornavska cesta 7a (6–21 hod.)
  • Petrol, Ormoška cesta 25 (7–21 hod.)
i

Podle slov našeho slovinského rádce se z Ptuje stalo „tankovací centrum“, což má výhodu jednak v opravdu husté síti stanic, jednak v držení stabilně nízkých cen. Aktuálně (k 11. 7. 2023) se cena za 95oktanový benzín pohybovala v Ptuji na úrovni 1,43 – 1,44 euro za litr, v přepočtu tedy něco pod 35 korunami. A i když jsou ceny benzínu ve Slovinsku regulované a na dálnici nejsou výrazně vyšší, přesto se při tankování ušetřit dá. V kombinaci s dálniční známkou (měsíční za 700 korun), bez které se obejdete, je pak už úspora citelná.

 

 

i

A jak dál z Ptuje? Dáte se na Podlehnik po silnici číslo 689, pokračovat poté budete na Zakl, Starošinu a stále podél dálnice až na hranice s Chorvatskem. Budeme rádi, když šťastně dojedete, užijete si báječnou dovolenou, a ještě cestou ušetříte. Dejte nám vědět do diskuse, pokud tuto trasu pojedete, jak se vám jelo a jaké byly případné komplikace po cestě, děkujeme!

Autor: Michal Sztolár

Zdroj: MVČR, Slovinský autoklub, autozive.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.