Jak vybrat nosiče na kola a střešní boxy

Čas jarních výletů a dovolených je konečně tady. Patří vaše rodina k těm aktivním, které nejraději tráví volný čas na kolech? Pak je nejvyšší čas připravit se na letošní sezónu a pořídit si vhodný nosič kol na auto. Jak ho vybrat?

Přípravy na rodinné dovolené či výlety se často nesou ve znamení snahy vyřešit otázku, jak se všechny ty nezbytnosti, které při balení narůstají geometrickou řadou, vlastně vejdou do auta. A přidají-li se k tomu ještě jízdní kola, je jasné, že bez přídavného prostoru a nosiče to prostě nepůjde.

Na střechu, nebo na dveře?

Pokud nemáte k dispozici velké auto, do jehož kufru se kromě oblečení a dalších věcí vejdou i kola, pak budete muset přikoupit vnější nosič. Na trhu najdete v zásadě tři typy nosičů – střešní, na zadní dveře nebo na tažné zařízení.

Nejčastěji se na silnicích setkáte s vozy vybavenými střešními  nosiči kol. Aby bylo možné takový nosič na auto připevnit, musí být vybaveno takzvanou zahrádkou. Samotná montáž nosiče je pak poměrně snadná, nicméně nejste-li příliš vysocí, můžete mít při manipulaci s koly a jejich upevňováním do nosiče potíže. K nevýhodám střešních nosičů kol pak patří i zhoršení aerodynamických vlastností vozu a v důsledku toho i vyšší spotřeba paliva. Naopak výhodou je skutečnost, že kola nejsou při transportu znečištěna špínou ze silnice, a také příznivá cena těchto nosičů. Obvykle díky nim převezete tři jízdní kola.

03_duben_Zbozi_Nosice na auta_1

1. Thule ProRide 591, od 2 090 Kč
2. Compass Alu-Fix TÜV, od 1 199 Kč
3. Thule EasyFold XT 934, od 16 790 Kč
4. Menabo Logic 3, od 3 318 Kč
5. Thule ClipOn High 9106, od 5 999 Kč
6. Peruzzo Padova 3, od 2 548 Kč

Pokud se rozhodnete pro nosič na zadní dveře vozu (pozor, máte-li sedan, tento typ nosiče je pro vás nevhodný), počítejte s tím, že si jím omezíte přístup do kufru auta. Nicméně přepravit na něm pohodlně můžete až tři jízdní kola, aniž by byla významně ovlivněna aerodynamika či spotřeba vozidla. K nevýhodám patří zhoršený výhled dozadu, řidiči navíc musejí počítat s tím, že kvůli nosiči na kola došlo ke zvětšení délky auta.

Podobné vlastnosti má také nosič určený na tažné zařízení. Ten můžete na auto instalovat, pokud disponuje takzvanou koulí. Na většinu modelů se vejdou až čtyři kola. Pamatujte, že k nosiči na tažné zařízení potřebujete elektrickou přípojku, která zajistí, že budete za jízdy moci používat zadní světla. Modernější typy těchto nosičů jsou vybaveny funkcí sklopení, takže se dostanete do kufru auta, i když máte v nosiči umístěna kola.

Pro všechny nezbytnosti

Nemusíte mít ani příliš rozvětvenou rodinu, abyste občas zjistili, že věci, které s sebou na dovolenou plánujete vzít, se do kufru vašeho auta prostě nemohou vejít. V takovém případě jistě oceníte střešní box na auto.

Ten vybírejte nejen podle velikosti (pamatujte, že by box neměl přesahovat rozměry střechy auta, aby vám například nebránil ve výhledu) či nosnosti střechy vozu, ale také podle použitého materiálu. Většinou u něj platí, že kvalita plastu stoupá s cenou. Velmi důležitým kritériem při nákupu střešního boxu je dokonalý aerodynamický tvar. Ten zajistí, že vůz bude mít nezměněné jízdní vlastnosti s boxem na střeše a při vysoké rychlosti. Navíc vás nebude díky správnému tvaru obtěžovat během řízení nepříjemné hučení či pískání.

03_duben_Zbozi_Nosice na auta_2

1. Thule Pacific 500, od 5 490 Kč
2. Neumann Whale 227, od 2 974 Kč
3. Hakr Magic Line 320, od 3 999 Kč
4. Northline Ecospace, od 5 990 Kč
5. Thule držák kajaků Hull-a-Port 835-1, od 3 790 Kč
6. Thule Hullavator Pro 898, od 14 999 Kč

Nezanedbatelná jsou také bezpečnostní kritéria, tedy řešení zámků u střešního boxu. Ty nejjednodušší mají jeden zámek, moderní a nejbezpečnější modely pak disponuje centrálním zámkem s několikabodovou fixací. Ačkoli u nich musíte počítat s vyšší pořizovací cenou, máte zajištěno, že se box neotevře. Neopomínejte ani systém upevnění boxu na střechu auta. Většinu výrobků zvládne namontovat i technicky méně zdatný člověk.

Pokud vaše rodina propadla kouzlu vodáctví, jistě oceníte, že na trhu seženete také nosiče na kajaky a kánoe, které se dají připevnit na střechu auta. Zajistí tak bezpečný a pohodlný transport lodi.

Zdroj: novinky.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.