Jak vybrat přívěsný vozík za auto?

Přívěsný vozík za auto umožňuje převážet stavební materiál, dřevo na zátop nebo třeba zahradní traktor. Vyplatí se investovat do profesionálního vozíku, nebo si vystačíte s levnějším hobby modelem? A které řidičské oprávnění k jízdě s přívěsem potřebujete?

Hobby, nebo profi?

Než si pořídíte první přívěsný vozík, který vám padne do oka, zamyslete se nad tím, jak často ho budete používat. K občasnému převážení dřeva nebo písku vám stačí levnější hobby model, který bývá lehký, takže na něj naložíte více věcí. Počítat ale musíte s tím, že kvalita a výdrž jednotlivých komponent odpovídá nižší ceně. Plánujete-li častější převážení větších nákladů, investujte raději do přívěsného vozíku s robustnější konstrukcí.

Jak velký přívěs budete potřebovat?

Potřebná velikost přívěsného vozíku se odvíjí od toho, jaký náklad v něm budete přepravovat. Jestliže nemáte jasnou představu, k čemu budete přívěs používat, můžete se při koupi orientovat podle nejčastěji volených ložných ploch, které mají rozměry 1100 × 2060 mm, 1250 × 2060 mm nebo 1250 × 2500 mm. Při nákupu berte v potaz také to, zda se vám s vozíkem bude dobře parkovat a pohodlně manipulovat.

Brzděný, nebo nebrzděný?

Při výběru vozíku hrají podstatnou roli nejen rozměry, ale také jeho hmotnost. Právě ta totiž rozhoduje o tom, zda je vhodnější zvolit přívěs nebrzděný, nebo brzděný. Prvně jmenovaný model nechává zpomalování zcela na tažném autě. Zpravidla se jedná o levnější hobby vozíky, které uvezou náklad o hmotnosti maximálně 500 kilogramů. Pro převoz těžkého nákladu se proto doporučují brzděné přívěsy, které šetří brzdovou soustavou auta a uvezou až 2 tuny.

Při nákupu přívěsného vozíku si nezapomeňte ohlídat celkovou hmotnost soupravy, která nesmí překročit hodnotu povolenou pro vaše auto.

Vyberte si výbavu, která vám usnadní převoz

Konkrétní výbava přívěsného vozíku závisí na vašich osobních preferencích. Nejčastěji se setkáte s plachtami, laminátovými víky nebo kotevními úchyty, které zafixují převážený náklad k ložné ploše. Opěrné kolečko vám usnadní manipulaci s přívěsem, opěrné nohy pomohou při vykládání přívěsu a sklopnou korbu oceníte například při převozu sypkých materiálů nebo zahradního traktoru.

Bude vám stačit řidičák skupiny B?

Pro ježdění s lehkými nebrzděnými přívěsy si zpravidla vystačíte s řidičským průkazem skupiny B. Podmínkou je, aby maximální hmotnost soupravy nepřesáhla 3,5 tuny. V opačném případě se budete muset vrátit do autoškoly a rozšířit si své řidičské oprávnění skupiny B na B96 (celková přípustná hmotnost soupravy se tak zvýší až na 4 250 kg) nebo získat oprávnění skupiny E (limit stoupne až k 7 tunám).

I přívěs je nutné podrobit technické kontrole

Nezapomeňte, že s pořízením přívěsného vozíku se pojí povinnost pravidelně absolvovat jeho technickou kontrolu. V případě nebrzděného vozíku vás kontrola čeká nejdříve za šest let od prvního přihlášení a pak každé čtyři roky. U brzděného vozíku jsou intervaly kontrol kratší – první proběhne čtyři roky po přihlášení a následně pak co dva roky.

Zvolit z nepřeberného množství přívěsných vozíků ten pravý dá někdy skutečně zabrat. Usnadněte si výběr díky Heurece – jednotlivé produkty si seřaďte podle oblíbenosti nebo ceny a volbou konkrétních parametrů si vyfiltrujte nejvýhodnější nabídky nebo recenze jednotlivých produktů .

Autor: yauto

Zdroj: yauto.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.