Jak vyzrát na zamrzlé auto?

Zima je pro většinu aut velkým zkouškovým obdobím, které prověřuje jejich technický stav i kondici akumulátorů. Víte sami, že nejeden nešťastný řidič běhá ráno po parkovišti se startovacími kabely a prosí o pomoc. Samotná námraza sice občas na sklech vytvoří doslova umělecká díla, nicméně o ně zrovna nikdo nestojí. Máme pro vás pár tipů, jak se zbavit nechtěného mlžení a námrazy.

Nemusíme snad připomínat, že odmrazení a odmlžení všech skel je zásadním prvkem aktivní bezpečnosti, která by se neměla zanedbávat. Pokud někdo vyrazí do provozu jen s tankovým průzorem na čelním skle, toho žeňte smetákem až na obecní úřad, kde dotyčnému doporučujeme odevzdat řidičské oprávnění.

 
Foto: Vladan Laxa

Nejen čelní sklo automobilu musí být čisté, odmlžené a odmrazené, jinak se riziko dopravní nehody výrazně zvyšuje

Zároveň však nesmíte zapomenout, že ne vždy je na vině počasí. Vysoká vlhkost v interiéru, kdy se rosí skla především zevnitř, může být způsobena i netěsností samotného automobilu. Navíc vlhké prostředí prospívá plísním a bakteriím, poté kabina zapáchá a o potenciálním ohrožení zdraví ani nemluvíme. Jak se tedy věci mají?

Cesta nezávislosti

Nohy v teple a úsměv na tváři mohou mít uživatelé automobilů s vestavěným nezávislým topením, které se o předehřátí motoru nebo také interiéru postará samo. Tuto libůstku mají už z továrny některé škodovky, bavoráky nebo i uazy.

 
Foto: Jan Majurník

Vybraná vozidla koncernu Volkswagen, a to včetně škodovek, mohou mít už z výroby nezávislé topení s dálkovým ovládáním

Spokojenými šťastlivci jsou majitelé elektromobilů nebo vozidel s vestavěným elektrickým topením (např. Opel Insginia), protože ti se teplého vzduchu dočkají poměrně brzy po uvedení vozu do chodu.

 
Foto: Jan Majurník

Většina elektromobilů má elektrické topení, které hřeje daleko dříve než to klasické, vytápěné odpadním teplem motoru s vnitřním spalováním

Další sortu lidí může hřát u srdce vyhřívané čelní sklo nebo pouhá přítomnost funkční klimatizace, nicméně to problém všech zamrzlých oken úplně nevyřeší. Abyste se totiž zbavili nechtěného nánosu na oknech co nejdříve, musí na ně foukat teplý a suchý vzduch, který pohltí více vlhkosti, čímž eliminuje nepříjemné mlžení.

 
Foto: Vladan Laxa

Při odmlžování a odmrazování pomůže klimatizace, protože vysušuje vzduch

Pozor na antény a přechodky

Základem všeho je však dobrý technický stav automobilu. Aby se do interiéru nedostávala voda zvenčí, je nutné mít v pořádku těsnění všech dveří, oken, dále nesmí být mokro pod výplněmi dveří (častý problém u starších volkswagenů) a odtokové kanály pod čelním sklem musí být vyčištěné. Občas se voda dostává do kabiny přes anténu, poškozenými přechodkami elektrických svazků, střešním oknem, nesprávně přilepeným čelním sklem, prosakující hadicí radiátoru nebo samotným (poškozeným) radiátorem.

 
Foto: Vladan Laxa

Pozor na mlžení zevnitř, kdy na vině může být také zvýšená vlhkost, která s sebou nese další rizika

Zradit vás může i kapalinové vedení ostřikovačů skel. Pokud totiž pozdě dolijete zimní nemrznoucí směs, voda nebo chudá směs v hadičce vedoucí k zadnímu oknu zamrzne, ta se rozpojí a po následném rozehřátí si řidič vesele stříká náplň do interiéru.

 
Foto: Jan Majurník

Máte vyhřívané čelní nebo zadní sklo? Určitě si tyto spotřebiče při odmrazování zapněte

Měníte pravidelně kabinový filtr? Ne? Tak to může být jeden z důvodů neustálého mlžení skel u vašeho automobilu. Zanesený filtr propustí méně vzduchu a je mimo jiné zdrojem plísní a nežádoucích bakterií. Na 100 procent musí pracovat také ventilátor topení, klapka vnitřní cirkulace vzduchu nebo případně klimatizace.

 
Foto: Vladan Laxa

Ventilátor musí pracovat naplno a nesmí být zapnutá vnitřní cirkulace vzduchu. Její případnou aktivitu indikuje ikonka s autíčkem a šipkou

Rychle a efektivně

Samotný postup efektivního odmlžení a odmrazení by měl být následující: očistěte od sněhu dveře na straně řidiče, čelní sklo, vaše oblečení a před usednutím si oklepejte boty. Nastartujte motor, nastavte ventilátor na maximální výkon, přepněte proudění vzduchu na okna, aktivujte výhřev zadního skla a zapněte klimatizaci (u některých vozidel se při nastavení toku vzduchu na okna aktivuje sama).

 
Foto: Jan Majurník

U vozidel s automatickou klimatizací je to snadné. Jen zmáčknete jedno tlačítko a elektronika se už postará o správné nastavení topení a proudění vzduchu

Zkontrolujte také, jestli nemáte zapnutou vnitřní cirkulaci vzduchu, neboť ta musí být vypnutá. Pozor na automatické senzory deště, které mohou ledovou vrstvu vyhodnotit jako kapky a aktivovat přimrzlé stěrače, které se tím mohou poškodit nebo vás dokonce zranit. Než se ohřejí skla, nepoužívejte ostřikovače (především ne za jízdy), líh obsažený v zimní směsi se do několika sekund vypaří a voda ve formě čerstvé námrazy zůstane na okně.

 
Foto: Vladan Laxa

Dejte si pozor na senzor automatické aktivace stěračů. Funkci buď dočasně vypněte nebo prvně (před startem) očistěte samotné čidlo. U některých automobilů (např. značky BMW) už najdete před senzory a kamerami podpůrných systémů výhřevné linky

Pro rychlejší odstraňování zimní nadílky někdy postačí pootevřít okna u řidiče a spolujezdce, protože nasátý vzduch rychleji opustí kabinu, nicméně pozor na přimrzlá skla k rámu dveří nebo těsnění – stahovací mechanismus oken nemusí velký odpor vydržet.

 
Foto: Jan Majurník

Někdy pomůže lehce pootevřít okno u řidiče a spolujezdce, nicméně myslete na možné přimrznutí skel k rámu nebo těsnění dveří

Následně už nezbývá nic jiného, než oškrábat námrazu z oken (tady chválíme Škodovku za škrabku na led integrovanou ve víčku nádrže), smést zbylý sníh z auta včetně střechy (za sněhovou čepici můžete dostat pokutu), ujistit se, že jsou všechna skla čistá, znovu si oklepat oblečení, boty a poté bezpečně vyrazit do provozu.

 
Foto: Jan Majurník

Škrabka na led integrovaná ve víčku nádrže? Skvělý nápad, to se Škodovce opravdu povedlo

 Za spolupráci na článku děkujeme panu Marku Mašindovi, motoristickému expertovi z východních Čech s více než 30letou praxí.

Autor: Jan Majurník

Zdroj: garaz.cz

 

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.