Jak získat nejvýhodnější povinné ručení na auto?

Povinné ručení se stalo za poslední léta běžnou součástí našich životů. Každý, kdo provozuje automobil je musí mít sjednané. Jak si ale vybrat to nejvýhodnější, když je tolik možností?

Základní věcí je si ujasnit, k čemu povinné ručení vlastně budete potřebovat. Má jenom pokrýt nutnou zákonnou povinnost a hledáte to nejlevnější, aby se vlk nažral a koza zůstala celá, nebo od něj chcete něco víc? Moderní povinná ručení totiž mohou částečně nahradit havarijní pojištění a vy díky tomu ušetříte nemalé prostředky.

Jdete-li pouze po ceně, je několik faktorů, které mohou cenu povinného ručení snížit, nebo zvednout.

Věk pojistníka je jedním z nich. Je známým faktem, že mladí řidiči a senioři mají obvykle dražší povinné ručení. Pojišťovny je prostě vyhodnotí jako rizikové, kvůli věku a také kvůli statistikám, ve kterých nehod většinou způsobují mladí či naopak staří řidiči. Nicméně pojistník (ten na koho je pojistka psaná) nemusí být ten samý, kdo s autem jezdí. Vy byste si ale při takovém sjednání povinného ručení měli ohlídat, aby krylo i jiné řidiče než právě jen pojistníka.

Dalším faktorem, který ovlivňuje cenu pojištění auta je bezeškodní průběh neboli bonus. V něm se započítává počet měsíců bez způsobené nehody. Čím delší doba bez nehody, tím levnější povinné ručení.  Pokud ale například rodiče nechají napsat pojistku na sebe, ale autem bude jezdit syn, může se stát, že při jeho nehodě přijdou o všechny bonusy. A i rodič, který u nehody vůbec nebyl, bude nakonec mít své povinné ručení o několik tisíc dražší.

Svou roli hraje i bydliště. Zase se přihlíží ke statistikám, podle kterých je riziko nehody větší ve velkých městech. A samozřejmě i stáří a vybavení vozu ovlivňuje cenu povinného ručení. Čím modernější a lépe vybavené auto, tím (alespoň dle pojišťoven) menší riziko nehody.

S tím vším musíte počítat, když budete řešit nové povinné ručení. Platí ale, že nejsou všechny pojišťovny stejné. Každá má trochu jiné tabulky, podle kterých cenu určuje. Co u jedné může stát tisíce, u jiné pořídíte za pár stovek. Věci, které má jedna pojišťovna za příplatek, u jiné najdete v základním pojištění.

Pojišťoven je v České republice několik desítek a každá má své pojistné podmínky a pravidla, podle kterých vypočítává cenu pojištění jinou. To pojištění, které je vhodné pro vašeho souseda ve středním věku s Oktávkou, nemusí být právě to nejlepší vás, zvlášť když máte jiný typ auta a jste v jiném věku. Abyste se v pojistných podmínkách vyznali, máte několik možností.

První z nich je obejít si všechny pojišťovny a nechat si u nich udělat kalkulaci na míru. V tom případě si vezměte několik dní volna a obujte si pohodlné boty, protože to nebude ani rychlá, ani jednoduchá záležitost.

Další z možností je vybrat si finančního poradce, který to udělá za vás. Nicméně i finanční poradci preferují některé pojišťovny, a to hlavně kvůli tomu, že s nimi buď již mají nějakou zkušenost, nebo se s kalkulátorem pojišťovny dobře zachází. V tomto případě nejspíš nedostanete srovnání všech pojišťoven, ale cca tří, čtyř vybraných, podle zkušeností finančního poradce.

Třetí možností, která ale nejlépe splňuje vaše potřeby, je využití online srovnávače, kde je již kalkulace naprogramována a vy máte možnost si v konfigurátoru nastavit i další služby, které byste s povinným ručením chtěli využívat. Mnohé online společnosti mají také přístup k „podpultovým“ nabídkám, které vám mohou zlevnit pojištění o další stovky, či tisíce korun.

 

Autor: autoweb, komerční prezentace

Zdroj: autoweb.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.