Jaká je minimální povolená rychlost na našich dálnicích? Pokud jí nedosáhnete, vyberte si jinou cestu

Pokud se chystáte se svým vozidlem do servisu nebo vlastníte starší vůz, možná nebudete moc jet po dálnici. Platí zde totiž i nejnižší povolená rychlost.

Na silnicích platí pravidla a předpisy, které se učí lidé už ve škole nebo v autoškole. Je potřeba je znát, aby řidiči při jízdě věděli, jak se chovat, aby nenastal zmatek. Navíc je díky nim zachována bezpečnost provozu na komunikacích. Pokud se někdy stane, že lidé pravidla nerespektují a nedodržují, může dojít k dopravní nehodě, která může vést až k úmrtí někoho z účastníků provozu. Každý by se měl takovým situacím vyhýbat a jezdit opatrně. Například nemůžete vjet na dálnici, jestliže vaše auto nedosahuje požadované rychlosti.

Nejvyšší povolená rychlost

Na dálnici je nejvyšší povolená rychlost 130 km/hod. Pokud toto číslo překročíte, pravděpodobně budete muset zaplatit pokutu nebo odevzdat řidičské oprávnění. Překročení povolené maximální rychlosti je totiž nejčastěji trestaným dopravním přestupkem. Pokud dáte pedál plynu až na podlahu mimo obec, může vás to vyjít hodně draho. Při překročení rychlosti o 1 až 10 km/hod vás to bude stát asi 1 000 Kč na místě. Ve správním řízení se jedná o 1 500 až 2 500 Kč a je to bez bodů.


i

Při překročení maximální povolené rychlosti o 11 až 29 km/hod vás to bude stát stejně jako v předchozím případě, ale už to bude i za 2 body. Jestliže vám policisté naměří vyšší rychlost, než je povolená, o 30 až 49 km/hod, dostanete pokutu ve výši 2 500 Kč na místě. Ve správním řízení to může být 2 500 Kč až 5 000 Kč. Body dostanete 3. Nezapomínejte na to, že po dosažení 12 bodů musíte odevzdat řidičské oprávnění.

 

 


i

Existuje však případ, kdy o řidičský průkaz můžete přijít hned na místě. Taková situace nastane tehdy, když pojedete o více než 50 km/hod. Pokuta jde do správního řízení, kde zaplatíte 5 000 až 10 000 Kč. Zároveň dostanete 5 bodů a nesmíte řídit dalších 6 až 12 měsíců. Dávejte si pozor na to, kolik jedete, abyste nemuseli odevzdávat část své výplaty za vlastní hloupost.

Nejnižší povolená rychlost

Jestliže jste netušili, že i na dálnici platí nejnižší povolená rychlost, pořádně si to odteď zapamatujte. Auto, které nedosáhne rychlosti 80 km/hod, nesmí vjet na dálnici. Pokud dálnice prochází obcí, existuje zde výjimka. V tu chvíli vám bude stačit 65 km/hod. V případě, že vlivem poruchy nebo jiné nešťastné náhody auto nedokáže jet po rovině více než 80 km/hod nebo 65 km/hod, nemůže jet dále po dálnici a musí ji opustit na prvním sjezdu.

Autor: Jaromír Honzel

Zdroj: Ministerstvo dopravy, Policie, autozive.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.