Jaké pojištění je povinné pro karavany a obytné vozy?

Splnili jste si konečně svůj sen a vozový park obohatili o karavan nebo obytný vůz? Už se určitě nemůžete dočkat, až s ním poprvé vyjedete na dovolenou. Než k tomu ale dojde, nezapomeňte vůz pojistit. I na něj se totiž vztahuje nutnost pojištění.

KARAVAN NEBO OBYTNÝ VŮZ?

Jaký je mezi nimi rozdíl? Karavan neboli obytný přívěs zapojujete za vozidlo, nejde tedy o samostatný obytný vůz. Oproti němu bývá prostornější, na cesty po kempech je lepší volbou. Můžete ho totiž zakotvit v kempu a na výlety a nákupy už jezdit jen s autem.

Obytný vůz je auto a karavan v jednom. Hodí se na cesty, kdy nebudete na jednom místě nijak dlouho. Za nic ho nezapojujete, má vlastní řídící jednotku. Pokud se chcete přemisťovat z místa na místo, oceníte ho víc než karavan. Jeho rychlost není omezena, řídíte se jen dopravními předpisy a možnostmi vozu.

JAK KARAVAN NEBO OBYTNÝ VŮZ POJISTIT?

„Dovolená na kolech“ je čím dál oblíbenější, aby se vám ale nevymstila, nesmíte zapomenout na pojištění. Stejně jako v případě ostatních vozidel se dělí na povinné a nepovinné.

  • Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinné ručení) je i pro karavany a obytné vozy povinné.
  • Havarijní pojištění je dobrovolné, ale vhodné. Může vám ušetřit spoustu starostí.
  • Oceníte i asistenční služby. Třeba při defektu v zahraničí za ně budete opravdu vděční.

Kromě pojištění samotného vozidla se vám může hodit i:

  • Pojištění movitých věcí, tzn. věcí, které jsou pevně spojené s karavanem. Může jít o toaletu, vestavěnou kuchyň apod.
  • Pojištění osobních věcí uložených ve vozidle
  • Pojištění jízdních kol pro případ nehody, živelní pohromy nebo odcizení.

Víte, že některé pojišťovny vám při sjednání pojištění  na obytný vůz zohlední i bonusy z osobního automobilu? Zeptejte se na to. Řidiči, kteří jezdí bez nehod tak mohou mít pojištění levnější.

Náš tip: Budete s karavanem nebo obytným vozem cestovat jen v létě? Poptejte se i na možnost sjednání pojištění jen na určité měsíce. Proč platit za celý rok, když můžete platit jen za měsíce, kdy s vozidlem opravdu jezdíte?

NA CO SI DÁT PŘI SJEDNÁNÍ POJIŠTĚNÍ POZOR?

  • Důležitým parametrem u povinného ručení jsou pojistné limity. Minimum je 35 milionů, když si něco připlatíte, můžete si sjednat i limit ve výši 100 milionů a více. Pojistné je sice o něco dražší, když si ale spočítáte, kolik byste třetí straně mohli platit ze svého, určitě se vyplatí zaplatit těch pár korun navíc.
  • Při výběru havarijního pojištění  je důležité pojistit se proti všem rizikům, která vám na cestách hrozí. Pojištění tak může krýt jako riziko havárie, tak vandalismus, odcizení nebo poškození živlem.

Víte, že i havarijní pojištění si můžete u některých pojišťoven sjednat jen na určité měsíce? Pří výpočtu výše pojistného se bere v potaz hlavně stáří vozu, spoluúčast a pojistný limit.

Náš tip: Hledáte tu nejlepší a zároveň nejvýhodnější pojistku pro váš karavan nebo obytný vůz? Porovnejte nabídky jednotlivých pojišťoven on-line a vyberte si to nejlepší, co trh momentálně nabízí.

 
Zdroj: autoweb.cz
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.