Je nosič kol na tažné zařízení tou správnou volbou?

O nás Češích lze rozhodně prohlásit, že jsme národem nadšených cyklistů. Pokud se ale chceme vyřádit jinde než na městských cyklostezkách, je zpravidla potřeba sbalit vybavení a vyrazit za pořádnými cyklovýlety

je zpravidla potřeba sbalit vybavení a vyrazit za pořádnými cyklovýlety. Do přírody, na hory, na traily. Ať už se na cestu vydáme sami, nebo s někým, při převozu autem se rozhodně budou hodit praktické nosiče kol.

ch existuje hned několik, tím aktuálně asi nejoblíbenějším řešením jsou ale nosiče kol na tažné zařízení. Co o tomto doplňku před nákupem vědět?

KOMPATIBILITA AUTA A NOSIČE

Nosič na kola  na tažné zařízení patří k nejpohodlnějším způsobům, jak svou flotilu bicyklů přepravovat. Je ale potřeba vyřešit pár drobností. Tak zaprvé, jak už název napovídá, auto musí být vybaveno tažným zařízením neboli koulí. Pokud ji člověk nemá a pořizovat nechce, bude potřeba pořídit jiný typ nosiče: na zadní dveře nebo na střechu.

Druhou věcí je kompatibilní elektrická přípojka. Tady ale nejde o nic neřešitelného, mnoho výrobců přibaluje redukci přímo v balení jako základní součást vybavení nosiče. Pokud tomu tak není, redukce lze snadno dokoupit. V každém případě pak před jízdou doporučujeme funkčnost světel a směrovek zkontrolovat.

NA KOLA S CELOU RODINOU A BEZPEČNĚ

Kolik kol lze na nosiči převážet? To samozřejmě záleží na konkrétním produktu. Není totiž problém narazit na úsporné řešení určené cyklistům individualistům, existují ale naopak i rodinné varianty pro až čtyři kola.

V případě, že se vám cyklisté v rodině rychle množí nebo si zkrátka nejste jistí, kolik vás bude pravidelně na výlety vyrážet, lze navíc dokoupit i speciální adaptér. Ten vám umožní určité nosiče rozšířit o další stojan. Pokud preferujete toto řešení, zjistěte si možnost rozšíření konkrétního nosiče před samotným nákupem.

CO BEZPEČNOST?

Více kol na jednom místě může přitahovat různé živly, krádež sportovního náčiní bohužel stále představuje jeden z nejběžnějších zločinů. Odcizení kol přímo z nosičů je možná o něco vzácnější, chmatáci se ale nebojí ničeho.

I proto spoléhají kvalitní výrobci na systém dvojího zajištění. Tím je nosič zajištěn k tažnému zařízení, zároveň jsou jím uchycena také samotná kola. Díky tomuto zabezpečovacímu prvku není problém kola opustit a vyrazit na procházky po svých.

TAŽNÉ ZAŘÍZENÍ, NEBO NOSIČ NA STŘEŠE?

Nosič kol na střechu je legitimní alternativou. K jeho instalaci přitom stačí střešní příčníky, finančně dokonce vychází levněji. Zároveň má toto řešení ale několik, pro někoho více, pro jiného méně, podstatných negativ.

  • Těžší manipulace – kola je potřeba vyzvednout nad střechu. Chce to proto trochu síly i cviku.
  • Jízdní vlastnosti – s kolem na střeše je odpor vzduchu auta úplně jiný. Hlavně ve vyšších rychlostech je potřeba upravit řízení.
  • Zvýšená spotřeba pohonných hmot – vyšší odpor znamená také vyšší spotřebu. Ne úplně dramaticky, na delších cestách to už ale poznat jde.
  • Pozor na garáže a mosty – na první pohled jasné, člověk ale zapomíná. Pokud neplánujete být hvězdou YouTube, všímejte si maximální výšky garáží a mostů.

A CO MÍNUSY?

Abychom ale nehanili jiné varianty a na nosiče na tažné pěli samou chválu. I toto řešení má určité mínusy.

  • S nákupem nosiče na tažné zařízení je spojeno vystání fronty na úřadě – je potřeba se vybavit druhou SPZ. Za tu se samozřejmě několik stokorun platí.
  • Při převozu některých kol může docházet k mírnému narušení výhledu zadním oknem. Pozor je samozřejmě potřeba dávat při couvání, auto je o kus delší.
  • Vyšší cena.

KDE HLEDAT?

V konečném důsledku ale nelze jinak než nosič prpo tažné zařízení  doporučit. Pohodlnost, jednoduchost a rychlost je obrovskou výhodou. Po zvážení všech parametrů zavítejte k dobrému prodejci autodoplňků, s výběrem určitě rád pomůže. Stejně tak máte možnost nakupovat online, v internetových obchodech bývá mnohdy výběr i daleko širší.

Autor: Komerční prezentace, Autoweb

Zdroj: autoweb.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.