K čemu jsou dobrá aditiva: Aditiva dávají smysl

Dodatečná aditiva do benzinu a nafty dnes koupíte na každé benzince. Má smysl za ně připlácet? K čemu jsou vlastně dobrá?

Největší zkušenost s dodatečným aditivováním mívají majitelé vznětových aut. Mnozí z nich jsou zvyklí už roky přilévat při každém tankování také pár mililitrů aditiva – nejčastěji v zimním období. „Aditiva zlepšují vlastnosti nafty, snižují bod tuhnutí a tím pádem umožňují bezproblémový start za silných mrazů. Nicméně na trhu je i spousta jiných aditiv, která mají pozitivní vliv na chování motoru,“ říká Lukáš Bělín ze společnosti Motul, prémiového výrobce olejů, maziv a aditiv s historií 165 let.

Upozorňuje na fakt, že aditivace se týká i benzinových motorů – čím novější, tím víc! Ostatně s vlastní řadou aditiv v poslední době přišla i společnost Motul na základě zkoušek v provozu. „Během několika měsíců jsme absolvovali řadu kvalifikovaných testů na vozidlech s různým nájezdem kilometrů v součinnosti s měřicí technikou a stanicemi technické kontroly. Výsledky zejména u benzinových motorů s přímým vstřikování paliva a naftových vybavených filtrem pevných částic vykázaly měřitelné a jasné výsledky,“ říká Lukáš Bělín s dodatkem, že i někteří výrobci motorů dnes oficiálně doporučují čisticí aditiva pro palivové soustavy jako prevenci.

Důkazem, že se aditivum hodí i pro majitele benzinových přímovstřikových motorů, jsou výsledky testu přípravku Motul GDI Clean. Ten má sloužit jako prostředek na prevenci vůči tvorbě úsad na tryskách benzinových motorů s přímým vstřikováním a schopností čistit celý palivový systém potrubí od nádrže až po vlastní vstřikovače. Řízený test na motoru vozu BMW 118i (rok výroby 2009, nájezd 133.380 km) prokázal výrazné zlepšení. „Na počátku motor vykazoval potíže s ustáleným chodem a v určitých režimech značnou ztrátu výkonu. Po demontáži byly zjištěny zanesené vstřikovače,“ vysvětluje Lukáš Bělín s tím, že následně byly opět namontovány a aplikováno aditivum GDI Clean 300 ml do 60 litrů benzinu. Potom vůz najel 415 km v kombinovaném režimu město, mimo město a dálnice. Poté byly vstřikovače znovu demontovány ke kontrole.

 

Motul

 

„Mimo zcela patrné vyčištění vstřikovače došlo ke znatelnému vyčištění pístní sekce a jako vedlejší pozitivní efekt i čištění zážehových svíček motoru.

 

Motul

 

Správné používání aditiv a přístup k prevenci vozu ze strany uživatele tak může velmi elegantně a nízkonákladově zabezpečit správný chod motoru,“ končí odborník. Další testy probíhají i v Česku a na Slovensku, do konce roku z nich připravujeme závěry.

Chcete víc?

Další informace na app.motul.gat.international. Kompletní sortiment aditiv Motul dostanete nejvýhodněji na e-shopu Intercars.com.

Autor: Svět motorů, auto.cz

Zdroj: auto.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.