K řízení malých skútrů bude stačit oprávnění na automobil

 

V ulicích více skútrů a méně aut. Takový byl záměr úředníků Evropské komise, jehož konečné znění platí od devatenáctého ledna také v České republice. Co to znamená? Držitelé řidičského oprávnění skupiny B (osobní vozidla do 3,5 tuny) mohou nově řídit také skútry. Podmínkou je, aby stroj měl zdvihový objem do 125 kubických centimetrů a zároveň byl vybaven samočinnou převodovkou. Výkon motoru nesmí být větší než 11 kW (15 koní).

Přestože je díky automatickému řazení relativně lehké řídit skútr, odborníci doporučují zaplatit si kondiční jízdy.  Ten, kdo nemá se skútry či motocykly žádné zkušenosti, by měl před první jízdou v „ostrém“ městském provozu nejdříve několik hodin trénovat - ať už v autoškole či na opuštěné silnici či ještě lépe volné letištní ploše.

Další změnou je, že na motocykl s výkonem nad 35 kW (48 k) půjde získat řidičské oprávnění až od 24 let. Pokud bude mít žadatel alespoň dvouletou zkušenost s méně výkonnými motocykly, bude mu umožněno složit zkoušky už ve 20 letech. Mladí řidiči, kterým nebylo 24 let, ale už mají oprávnění na „velkou motorku“, ji mohou řídit i nadále.

Zdroj: novinky.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.