Kamery detekující používání mobilu za volantem nachytaly za první týden přes 3.300 řidičů

První systém schopný detekovat řidiče používající mobilní telefony za volantem si během prvního týdne provozu připsal hned 3.300 ulovených hříšníků.

V australské oblasti New South West se nedávno rozhodli zprovoznit celosvětově první kamerový systém, který je schopen detekovat používání mobilních telefonů za volantem. A hned během prvního týdne provozu se systému podařilo vyfotit přes 3.300 hříšníků, uvedl web CarAdvice.

V období od 1. do 7. prosince zkontrolovalo 10 napevno umístěných a mobilních kamer přes 773.500 automobilů, přičemž u 3.303 řidičů systém zaznamenal používání mobilního telefonu za jízdy. Řidiči se však pokut zatím bát nemusí.

Systém bude během prvních tří měsíců pouze rozesílat upozornění, která by měla hříšníky varovat. Od března příštího roku však bude systém rozesílat pokuty ve výši 344 dolarů (cca 7.860 Kč) za používání mobilů na běžných silnicích a 457 dolarů (cca 10.450 Kč) za používání mobilu v tzv. školních zónách. Navíc řidiči dostanou 5 bodů.

Zhruba 500 řidičů je denně nachytáno kamerami během dělání špatné věci,“ uvedl Andrew Costance, ministr pro dopravu v oblasti New South West, pro CarAdvice. „S pátečním zdvojnásobením nástrah chceme dát řidičům zprávu, aby přestali používat telefon. Jinak riskují, že na našich silnicích zabíjí sebe nebo někoho nevinného.

K desítce v současnosti používaných kamer by tak do budoucna mělo přibýt zhruba dalších 35 kamerových systémů. Po oblasti New South West chce navíc v průběhu příštího roku začít používat tento systém i oblast Queensland.

V Austrálii přitom využívají speciální systém, který byl vyvinut promovaným studentem Melbourne University poté, co byl jeho kamarád zabit řidičem podezřelým z používání mobilního telefonu za jízdy.

Alexander Jannik, který stojí za vývojem detekčního systému, v rozhovoru pro CarAdvice uvedl, že rozptýlení řidiči v současnosti způsobují řadu nových dopravních i smrtelných nehod, čemuž se na rozdíl od jízdy pod vlivem alkoholu a překračování maximální povolené rychlosti zatím nikdo příliš nevěnoval.

Autor: Ondřej Mára

Zdroj: auto.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.